mobile

„To (nie)mroczne średniowiecze”- relacja z debaty

Debaty oksfordzkie na polskich uniwersytetach nie są nowością, lecz ich realizacja wymaga znakomitej wiedzy z dziedziny, jak i umiejętności retorycznych. Dowodem tego było ostatnie spotkanie na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Maciej Badowicz
TAGI
„To (nie)mroczne średniowiecze”- relacja z debaty

Wieczór w dniu 23 listopada ściągnął do sali 1.46 budynku przy ulicy Wita Stwosza znaczną liczbę widzów, chcących wysłuchać debaty pt. "To mroczne średniowiecze... czy aby na pewno?".. Wśród słuchaczy  na auli byli zarówno studenci kierunków humanistycznych UG, jak i lokalna społeczność.  Teza debaty brzmiała: "Średniowiecze to okres brudu, zabobonów, chorób i zahamowania postępu". Do debaty przystąpiło czterech przedstawicieli ze środowiska nauki:

Dr Andrzej Gierszewski: historyk, mediewista, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, obecny rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

Prof. Rafał Kubicki: historyk, mediewista, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego

Dr Piotr Samól: adiunkt w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Prof. Krzysztof Dołowy: profesor nauk przyrodniczych, biolog, fizyk, chemik, specjalista z zakresu biofizyki i elektrofizjologii, popularyzator nauki. Pracuje w Katedrze Fizyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Zwolennikami teorii o mrocznym, zacofanym średniowieczu w ramach debaty byli prof. Dołowy i prof. Kubicki. Przeciw tej tezie byli dr Gierszewski i dr Samól.

Wstępem do debaty było głosowanie publiczności przed dyskusją nad tezą. Debata była niezwykle zacięta już od pierwszej rundy, w której każdy z prelegentów przedstawił wprowadzenie do zagadnienia z własnej perspektywy. Następnie spierano się na argumenty, przedstawiając aspekty polityczne, prawne i kulturowe świadczące o zacofaniu i braku rozwoju w średniowieczu lub nie.  Na koniec każdy z referentów dokonał stosownego podsumowania.

Padło wiele pytań z sali, dotyczących zarówno aspektów średniowiecza, jak i wpływu tej epoki na czasy współczesne. Na koniec dokonano głosowania za tezą lub przeciw niej, w której zdecydowanie wygrali zwolennicy teorii o tym, że w średniowieczu dostrzegano postęp i rozwój społeczeństw.

Debata oksfordzka – rodzaj spotkania, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi.

Przebieg debaty:

  1. Rozpoczęcie- marszałek otwiera spotkanie i informuje o zasadach i przedmiocie dyskusji
  2. Debata spierających się stron - głos jest udzielany na przemian poszczególnym stronom. Zaczyna strona broniąca tezy
  3. Głos publiczności- dopuszczenie do głosu i wyrażenie opinii
  4. Podsumowanie
  5. Ponowne głosowanie

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda