mobile

TYDZIEŃ NIEMIECKI W GDAŃSKIM TEATRZE SZEKSPIROWSKIM

Już 19 października 2016 roku Gdański Teatr Szekspirowski zainauguruje kolejny festiwal w ramach cyklu Teatry Europy. Po Tygodniach Brytyjskim, Flamandzkim, Gruzińskim i Rumuńskim przyszedł czas na Tydzień Niemiecki, który wielością i intensywnością wydarzeń opanuje niemal całe Trójmiasto. Prezentacje spektakli, koncerty, wystawy, przeglądy filmów, warsztaty i inne wydarzenia, również z obszarów biznesu, historii, ekonomii i polityki, potrwają do 26 października. 

TAGI
TYDZIEŃ NIEMIECKI  W GDAŃSKIM TEATRZE SZEKSPIROWSKIM

Fot. materiały prasowe

Współorganizatorem wydarzenia jest Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Tydzień Niemiecki wpisuje się w tegoroczne obchody dwóch ważnych rocznic - 40-lecia Partnerstwa Gdańska i Bremy oraz 25-lecia podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską a Niemcami.

Cykl wydarzeń teatralnych otworzy spektakl „Doktor Faustus” w reż. Johanny Schall i w wykonaniu Die Bremer Shakespeare Company. Słynne dzieło Marlowe’a w reżyserii Schall epatuje farsowym przepychem i atmosferą rodem z berlińskich kabaretów lat dwudziestych. Zaskakująco, estetyka spektaklu idealnie wpisuje się w historię Fausta zawierającego pakt z diabłem. Johanna Schall zaprasza publiczność do przerysowanego świata, pełnego osobliwości i nieposkromionego obscenicznego humoru, w  którym udaje się jej niezwykle wyraźnie ukazać kondycję moralną współczesnej Europy.

Kolejnym spektaklem w ramach Tygodnia Niemieckiego będą „Podopieczni“ w reżyserii Mirko Borschta na podstawie sztuki znanej noblistki Elfride Jelinek w wykonaniu Bremen Theater. Jelinek podejmuje temat napływających do Europy uchodźców, zmuszonych do porzucenia swoich rodzinnych domów wskutek wojen, krwawych lokalnych konfliktów, głodu, prześladowań religijnych o podłożu politycznym czy rasowym lub z powodu orientacji seksualnej. Utkany przez nią współczesny chóralny wielogłos adresowany jest do europejskich odbiorców i zawiera objaśnienia indywidualnych sytuacji oraz opowieści dotyczące przebytych przeżyć i doświadczeń. 

Kolejną propozycją jest spektakl wpisujący się w nurt teatru dokumentalnego – Stolpersteine Badeńskiego Teatru Narodowego z Karlsruhe. Reżyser Hans-Werner Kroesinger oraz dramaturżka Regine Dura, korzystając z archiwum teatru, odtwarzają proces systematycznej dyskryminacji oraz usuwania lewicowych i liberalnych artystów po 1933 roku. Przestrzeń sceny i widowni w tym spektaklu bezpośrednio się przenikają - aktorzy i publiczność siedzą przy jednym stole. Spektakl znalazł się wśród najlepszych propozycji sceny niemieckiej na berlińskich Theatertreffen 2016.
W programie Tygodnia Niemieckiego znajdzie się również propozycja dla młodszych dzieci. Helga Brehme z Theater am Faden w Stuttgarcie zaprosi na spektakl lalkowy jednej z baśni braci Grimm – „Jorinde i Joringel” – magiczną opowieść o Jorinde, która została porwana i zamieniona w słowika przez złą czarownicę. Po licznych przygodach Joringel z pomocą magicznego kwiatu zdejmuje rzucony na ukochaną czar. Spektakl grany jest niemal bez słów, ponieważ jak twierdzi artystka – „Po co narzucać lalkom nasz język? Wszystko co konieczne i tak zostanie wyrażone w inny sposób.”


Bogaty program muzyczny pokaże szerokie spectrum gatunkowe - od muzyki klasycznej po zupełnie współczesne czy wręcz eksperymentalne brzmienia. Reprezentantem niemal całego tego spectrum jest z pewnością Sven Helbig, należący do nowej generacji kompozytorów, którzy nie uznają granicy pomiędzy światem symfonicznej muzyki poważnej, a sztuką eksperymentalną 
i popem. Helbig komponuje utwory przeznaczone dla chóru i orkiestry, jednocześnie rozwijając solową karierę jako twórca muzyki elektronicznej. Podczas Tygodnia Niemieckiego zaprezentuje materiał z albumu  „I Eat The Sun And Drink The Rain”. Na koncercie w Teatrze Szekspirowskim wystąpi z Chórem Kameralnym „441 Hz” z Gdańska. 
Reprezentantami klasycznej muzyki będą natomiast Orkiestra Kameralna Uniwersytetu w Greifswaldzie oraz …Orkiestra Policji Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Obie zagrają dwukrotnie - w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jeden z koncertów w ramach programu muzycznego Tygodnia odbędzie się także w Sopocie, w Dworku Sierakowskich. Swój najnowszy album „Keine Gefahr“ zaprezentuje Dota Kehr (śpiew, gitara) w duecie z Janem Rohrbachem (gitara, keyboard). 

Teatry Europy, to jednak nie tylko spektakle czy koncerty, ale również prezentacje z obszaru sztuk wizualnych. Część wystaw wchodzących w skład Tygodnia Niemieckiego będzie jego swoistym preludium. Już teraz w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa (ul. Szeroka 34/35) można oglądać wystawę fotografii zatytułowaną „Nie-miejsca”, na którą składają się prace Ugo Carmeni (IT), Sylvain Deleu (FR/UK), Anke Illing i Thomasa Vosbecka (DE) oraz Michała Szlagi (PL). A 7 października w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) odbędzie się wernisaż wystawy „Powrót Wielkoludów” – rzeźbiarskich instalacji Wojtka Hoefa, artysty wiodącego życie pomiędzy Polską a Niemcami. Od 19 października w Galerii GTS dostępna będzie zaś wystawa zdjęć Olafa Schlote pt.: „Transformacje”, składająca się z dwóch cykli zatytułowanych „Wspomnienia” i „Tranzyt”, w których artysta podejmuje tematy przemian i podróży pomiędzy zmartwychwstaniem, zjednoczeniem i śmiercią.

Publiczność Tygodnia Niemieckiego będzie miała również okazję wziąć udział w pokazach współczesnej kinematografii niemieckiej. Zobaczymy m.in. takie filmy, jak: „Feniks” w reż. Christiana Petzolda, „Ci, którzy żyją i umierają” w reż. Barbary Albert, „Hanna Arendt”  - reż. Margarethe von Trotta oraz „Pina” Wima Wendersa i „Good Bye Lenin” w reż. Wolfganga Beckera. W CSW Łaźnia będzie miała miejsce retrospektywa filmów Christopha Schlingensiefa. Przeglądy filmów odbywać się będą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Instytucie Kultury Miejskiej oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Szczegółowy program Tygodnia Niemieckiego dostępny jest na stronie www.teatrszekspirowski.pl.

Tydzień Niemiecki Honorowym Patronatem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda