Wreszcie Lechia wygrała mecz, ale z kim...

Lechia wygrywa mecz ze słabeuszem - przypadek czy początek zmian? To się okaże wkrótce podczas następnych spotkań, a na razie - 10 marca, niespełna 4,8 tysięca kibiców na Polsat Plus Arenie Gdańsk cieszyło się z wygranej 4:0.

Informacja prasowa
TAGI

Dobry mecz Lechii w drugiej połowie, a w zasadzie przez dwa kwadranse. Bardzo dobry mecz Łukasza Zwolińskiego, świetna zmiana Ilkaya Durmusa.

Legniczanie atakowali, gdy przegrywali dwoma bramkami. Zawodnicy Lechii pewnie poczuli się dopiero po skutecznym rzucie karnym.

Zwoliński uspokoił kolegów z obrony

Miedź zaczęła jak tydzień wcześniej Lech Poznań (Lechia przegrała wtedy 0:5), czyli pierwszą szansę na zdobycie gola maiła nim minęło 30 sekund od rozpoczęcia spotkania. Po rzucie rożnym głową strzelał Giannis Massouras, piłka zmierzała w światło bramki, wybił Jakub Bartkowski.

Goście nacierali, obrońcy Lechii nie radzili sobie, nie potrafili wyjść z własnej połowy, główkowali do góry zamiast dalej od bramki lub dokładnie do kolegów. W końcu przy polu karnym Lechii znalazł się - chyba mocno poirytowany - Łukasz Zwoliński. Przejął piłkę, przedryblował dwóch rywali i podał do jednego z kolegów defensorów. Nieco uspokoił grę w obronie Biało-Zielonych.

W 9. minucie szybka akcja Lechii zakończona rzutem rożnym, z którego nic nie wynikło.

Miedź nadal próbowała

W 20. minucie rzut rożny dla gości, Kuciak strącił piłkę, która wyszła na aut. Po aucie trochę zamieszania w polu karnym, w końcu Maxime Dominguez strzelił pół metra nad poprzeczką.

I kolejna akcja Miedzi, długie podanie do przodu, za pole karne wybiegł Kuciak, zdążył przed rywalem, przyjął piłkę na klatkę piersiową i wybił przed siebie. Za chwilę strzał legniczan, trafiony Maloca.

Kilka prób Lechii

W końcu Lechia w polu karnym: 28. minuta. Było tłoczno, próbowali Bassekou Diabate i Zwoliński. Nie przebili się przez nogi obrońców legniczan.

Serca kibiców Lechii mocniej zabiły, gdy z kilkudziesięciometrowym rajdem z własnej połowy ruszył Diabate. Zmierzał w pole karne gości, podał na prawo do Zwolińskiego, ten chciał oddać do wychodzącego na pozycję Malijczyka, ale został zablokowany.

W 43. minucie zza pola karnego strzelił Marco Terrazzino, wprost w bramkarza.

W rewanżu po rzucie rożnym główkował niebezpiecznie Kamil Drygas, piłka o centymetry minęła słupek bramki Kuciaka.

Statystyki po pierwszej połowie:

• strzały: Lechia 4 – Miedź 3
  • strzały celne: Lechia 1 – Miedź 0
  • posiadanie piłki: Lechia 58 proc. - Miedź 42 proc.
  • przebiegnięty dystans: Lechia 55 km – Miedź 55 km

Gol, który tchnął życie

Po przerwie na boisku - kosztem Kevina Friesenbichlera - pojawił się Ilkay Durmus. Zapewne dlatego, że Austriak w pierwszej części meczu złapał żółtą kartkę. Tak samo postąpił trener Miedzi, który wykartkowanego Leventa Galuna zastąpił Szymonem Matuszkiem.

W końcu skuteczna akcja Lechii. Robert Pietrzak mocno z lewej strony w pole karne, Na piątym metrze między dwóch obrońców (dość daleko od siebie ustawionych) wyskoczył Zwoliński. Głową wpakował piłkę do siatki. Lechia od 48. minuty prowadziła 1:0.

Nie minęło półtorej minuty a kiks obrońcy Miedzi wykorzystałby młodzieżowiec Dominik Piła - trafił w boczną siatkę.

Gol tchnął życie w gdańszczan, kolejna akcja tym razem zakończona niecelnym strzałem Diabate. Szkoda, bo mógł Malijczyk podawać na lewo do niepilnowanego Pietrzaka.

Oblężenie bramki Lechii

Gdańszczanie po kilkuminutowym naporze oddali inicjatywę. W 58. minucie Drygas z półobrotu nad poprzeczką. Pół minuty później Matuszek dostał podanie za obrońców Lechii, minął ich, sięgnął piłkę, ale odskoczyła mu i nie zdołał strzelić. Ufff. Chwilę później jeszcze jedna podobna sytuacja, tym razem Chuca z czwartego metra nad poprzeczką (!) - ta sytuacja była jednak ze spalonego. W 68. minucie Dominguez nad poprzeczką. W 73. minucie Chuka z dystansu, Kuciak łapie.

Kontra, która dała gola

Gdy pachniało golem dla Miedzi, kontra Lechii. Jarosław Kubicki posłał długie podanie do przodu z prawej na lewą stronę, gdzie był Durmus. Przyjął piłkę lewą nogą, przełożył na prawą, uderzył z 16 metra wysoko, przerzucił wysuniętego do przodu bramkarza Stefanosa Kapino. Od 75. minuty Lechia prowadziła 2:0.

W 80. minucie Chuca tuż przy spojeniu słupka z poprzeczką. Miedź nie odpuszczała.

VAR sprawdzał, sędzia zdecydował

Po kilkuminutowym naporze Miedzi w końcu Zwoliński ruszył do przodu. Był osamotniony, obok niego trzech rywali, dał jednak radę, przebijał się do przodu, w końcu został sfaulowany przed polem karnym. Wywalczył rzut wolny. Kapino piąstkował, piłka trafiła do Bartkowskiego w polu karnym, który po kontakcie z obrońcą miedzian przewrócił się. Sędzia Krzysztof Jakubik puścił akcję, Bartkowski leżał na murawie. Sytuację sprawdzał VAR, w końcu arbiter podbiegł do monitora. Rzut karny.

Zwoliński niczym Robert Lewandowski, ruszył, przystanął na sekundę, zrobił krok do przodu i strzelił. Płasko w swoje lewo. Kapino rzucił się, trącił piłkę ręką, ale gol padł. Od 88. minuty Lechia prowadziła 3:0.

3:0 to było mało

Chwilę później bohatera Lechii zmienił Flavio Paixao. I Portugalczyk w 94. minucie wbił czwartego gola!!! Durmus z lewej strony, Flavio przejął piłkę na piątym metrze (bliźniacza sytuacja, gdy na 1:0 strzelał Zwoliński), przerzucił rzucającego się Kapino, doszedł jeszcze raz do piłki i z metra ustalił wynik spotkania.

Trener Lechii Marcin Kaczmarek podczas meczu chyba ani razu się nie uśmiechnął, ale mógł być zadowolony, szczególnie z drugiej połowy - z pominięciem kwadransa, gdy jego podopieczni dali się absolutnie zdominować. Ale od czego w futbolu są szybkie i skuteczne kontry.