mobile

Dzień Kobiet w Gdańsku: dwie debaty i liczne koncerty - już od piątku, do poniedziałku

W Gdańsku Dzień Kobiet rozpocznie się jeszcze przed 8 marca. To w związku z trwającym Tygodniem Kobiet na Uniwersytecie Gdańskim. W jego ramach w piątek, 5 marca o godz. 18.00 odbędzie się Debata Kobiet. Wydarzenie będzie można oglądać online za pośrednictwem MS Teams. 8 marca w Europejskim Centrum Solidarności zaplanowana jest kolejna debata "Świętujemy! Jak świętujemy? Co świętujemy? Czy jest co świętować?". 

inf. prasowa
Dzień Kobiet w Gdańsku: dwie debaty i liczne koncerty - już od piątku, do poniedziałku

W obu wydarzeniach udział weźmie Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. Dodatkowo, z okazji święta kobiet, przez cały weekend odbywać się będą wyjątkowe koncerty. 

 

Tydzień Kobiet na Uniwersytecie Gdańskim

Debata Kobiet na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się w piątek, 5 marca o godz. 18.00. Z uwagi na trwającą pandemię, przyjmie ona formę spotkania online za pośrednictwem Microsoft Teams. Poruszone zostaną zagadnienia: wpływu edukacji seksualnej na zmniejszenie przemocy, pojęcie równości płci i równouprawnienia, kobiecości jako siły, presji związanej z łączeniem roli matki z rozwojem osobistym. W rozmowie, którą poprowadzi Beata Chmiel, doktorantka z Uniwersytetu Gdańskiego, wezmą udział:

  • Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. edukacji i usług społecznych
  • Marta Typa – psycholożka w Centrum Praw Kobiet
  • Paulina Wronecka – właścicielka klubokawiarni Pracowania Marzeń
  • Barbara Grobelna – doktorantka UG i właścicielka firmy szkoleniowej Be Good Academy

Monika Chabior przybliży kwestię feminizacji w gdańskim Urzędzie Miejskim. Odpowie m.in. na  pytanie: „Czy siłą Urzędu Miasta Gdańska są kobiety, czy raczej dominują mężczyźni” i poruszy temat ogólnodostępności środków higienicznych w szkołach czy miejscach pracy. Marta Typa opowie czym zajmuje się Centrum Praw Kobiet i jak wygląda pomoc psychologiczna. Paulina Wronecka powie jak radzi sobie z prowadzeniem klubokawiarni w trakcie pandemii i jak wspomina początki swojej działalności oraz ewentualnie wsparcie ze strony rodziny. Barbara Grobelna przedstawi czy prowadzenie własnego biznesu i nauka w Szkole Doktorskiej sprawiają trudności, a także jak długo prowadzi swoją firmę i czym się zajmuje.

Całość zaplanowana została na 2 godziny. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy zainteresowani bez względu na płeć. Dostęp do Debaty Kobiet możliwy będzie możliwy za pośrednictwem MS Teams. Szczegóły dostępne także na facebookowym wydarzeniu

Tydzień Kobiet na Uniwersytecie Gdańskim to także zbiórka pieniężna na Centrum Praw Kobiet. Finanse mają ułatwić codzienną funkcjonalności oraz kontynuację niesienia pomocy kobietom dotkniętym przemocą. Zbiórka potrwa do 8 marca, a cała zebrana kwota zostanie przekazana przez Rektora UG. Zrzutka dostępna jest na stronie: zrzutka.pl.

Miasto Gdańsk w ramach dotacji dla Fundacji Centrum Praw Kobiet wspiera gdańszczanki doświadczające różnych form przemocy. Wsparcie Miasta jest kluczowe od kiedy CPK odmówiono dotacji z rządowego Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, który powinien pomagać osobom doświadczonym przestępstwami. W latach 2020-2021 Miasto Gdańsk przekazało w ramach różnych dotacji łącznie 802 213 zł, z których sfinansowano liczne projekty, warsztaty i wsparcia.

 

TydzieńKobiet2OK

 

"Świętujemy! Jak świętujemy? Co świętujemy? Czy jest co świętować?"

W poniedziałek, 8 marca o godz. 18.00 w Ogrodzie Zimowy Europejskiego Centrum Solidarności rozpocznie się kolejna kobieca debata: "Świętujemy! Jak świętujemy? Co świętujemy? Czy jest co świętować?". Wydarzenie poprowadzi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. Udział w niej wezmą:

  • Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
  • Anna Butrym, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów w Gdańsku
  • Zoe Scheffler-Skupny, przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
  • Elizaveta Rubakha-Kowzan, współprzewodnicząca Rady Imigrantów i Imigrantek
  • Joanna Cwojdzińska, przedstawicielka Gdańskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych
  • Marcelina Hernik, przedstawicielka Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania

Podczas wydarzenia przedstawicielki różnorodnych społeczności gdańskich porozmawiają o sytuacji kobiet w Gdańsku w roku 2021 oraz o charakterze ich święta w obecnym czasie.

Wydarzenie będzie można oglądać za pośrednictwem strony www.gdansk.pl, na profilu facebookowym Aleksandry Dulkiewicz prezydent Gdańska oraz na Facebooku ECS.
 

Dzień kobiet na sportowo z Treflem Gdańsk

Dzień kobiet to nie tylko świąteczny dzień ale to także czas, w którym powinniśmy szczególnie pamiętać, że są wśród nas kobiety, które potrzebują pomocy. Dlatego też pod patronatem kampanii Miasta Gdańsk „Dom bez przemocy” oraz kampanii „Biała Wstążka”, czyli ogólnoświatowego ruchu mężczyzn na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, tuż przed Dniem Kobiet – w niedzielę 7 marca o godz. 17.30 Trefl Gdańsk rozegra w ERGO ARENIE ostatni mecz rundy zasadniczej siatkarskiej PlusLigi i będzie w nim podkreślał swój sprzeciw wobec przemocy.

Zespoły z Gdańska i Zawiercia nietypowo zmienią na ten mecz komplety strojów – gdańszczanie zagrają w trykotach wyjazdowych, by przypięte do piersi białe wstążki były widoczne na ciemnych koszulkach, a zawiercianie przyjadą w żółtych zestawach domowych, na których także pojawi się symbol kampanii. Mecz nazwano Meczem Białej Wstążki, a w jego trakcie na bandach LED zostanie zamieszczony kontakt do gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który w trakcie pandemii w ramach kampanii Miasta Gdańsk „Dom bez przemocy” uruchomił całodobowy numer alarmowy.

Spotkanie Trefla Gdańsk z Aluronem CMC Wartą Zawiercie rozpocznie się w niedzielę, 7 marca o godz. 17.30 i będzie transmitowane w telewizji.

 

Weekendowe koncerty dla wszystkich Pań

Gdańsk przez cały weekend będzie rozbrzmiewał melodią dla każdej z kobiet. Wszystko za sprawą koncertów, których będzie można wysłuchać osobiście, jak i online.

 

Zabiją serca dzwonów

W najbliższy piątek i sobotę z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet zagrają carillony. W kobiecym repertuarze przygotowanym przez Monikę Kaźmierczak, carillonistkę miejską, znajdą się utwory nawiązujące tematycznie do zbliżającego się święta. Z Gdańskich wież będzie można wysłuchać m.in. cyklu „Tea with” Amerykanki Margaret Murdoch, którego każda część przedstawia muzyczną rozmowę z nieżyjącymi kompozytorkami, takimi jak Hildegarda z Bingen, Lili Boulanger, Pauline Oliveros, czy Clara Schumann.

Koncerty na żywo usłyszą spacerujący w pobliżu kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. Wydarzenie będzie dostępne także online na facebooku Carillony gdańskie Muzeum Gdańska.

W piątek, 5 marca koncert rozpocznie się o godz. 11.00 z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. W sobotę, 6 marca rozpocznie się o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta przy ulicy Długiej 46/47.

 

DzieńKobiet2OK

 

 

Muzyczne cuda

W niedzielę, 7 marca osobiście i online będzie można wysłuchać koncertu zorganizowanego przez Scenę Muzycznej GAK. Pod słodką nazwą „Taki cud i miód” kryją się hity m.in. Hanny Banaszak, Kayah, Zbigniewa Wodeckiego, a także Stevie Wondera, Franka Sinatry i Eltona Johna. Znane i lubiane utwory wykonają Anna Nowak i Krzysztof Chorzelski, studenci musicalu z Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz ich uczennice Paulina Grala, Natalia Bomersbach i Julia Tomaszewska z Dreams Musical Academy - szkoły aktorstwa i musicalu działającej na Oruni.

Koncert odbędzie się 7 marca o godzinie 18.00 w siedzibie Sceny GAK przy ul. Nowiny 2b w Parku Oruńskim. Na miejscu obowiązuje zachowanie wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Koncert planowany jest w systemie hybrydowym (stacjonarnie i online), a w przypadku zaostrzenia obostrzeń dostępny będzie jedynie wirtualnie, na facebooku organizatora. Przed wejściem na wydarzenie uczestnicy koncertu zostaną poproszeni o wypełnienie formularza kontaktowego. Na koncercie dostępnych będzie 50% wszystkich miejsc siedzących. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Bukiet kwiatów i nut

W przeddzień Dnia Kobiet na wyjątkowy koncert online zaprasza także Cappella Gedanensis. 7 marca Katarzyna Rogalska wykona repertuar ze swojej najnowszej płyty pt. „Kwiaty dla Ciebie". W muzycznym bukiecie znajdą się takie polskie przeboje jak „Zielono mi”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Nim zakwitnie tysiąc róż” czy „Kaziu, zakochaj się”. Wiosennego koncertu Katarzyny Rogalskiej, skrzypaczki związanej od 25 lat z Cappellą Gedanensis, będzie można wysłuchać w niedzielę, 7 marca o godzinie 20.00 na facebooku i youtubie Capelli Gedanensis oraz na portalu gdansk.pl.

 

Męski duet zagra na Dzień Kobiet

W poniedziałek, 8 marca, o godzinie 18.00, Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na koncert online pt. ”Kantata Jazzowa”. W duecie wystąpią Ignacy Wiśniewski – fortepian oraz Kamil Dominiak – śpiew. Duet ten specjalizuje się w wykonywaniu utworów musicalowych oraz autorskiej poezji śpiewanej. Muzycy mają na swoim koncie płytę „Kantata Jazzowa” nagraną w 2018 roku z muzyką Ignacego Wiśniewskiego do słów Michała Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej. Na ich koncertach można usłyszeć utwory z takich musicali jak: Les Miserables, The Last Five Years, Newsies, Charlie i Fabryka Czekolady, Carousel, Kinky Boots i in. Koncertu będzie można wysłuchać na facebooku organizatora – Projektornia GAK.

 

Nie-widzialne – wystawa w Stacji Orunia

Od poniedziałku, 8 marca Gdański Archipelag Kultury zaprasza do Galerii Peron na wystawę Nie-widzialne przygotowaną przez cztery artystki, Ewę Skaper, Annę Waligórską, Beatę Ewę Białecką i Małgorzatę Kalinowską. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z książki pt. „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świad skrojony pod mężczyzn” autorstwa Caroline Criado-Perez.

To ważna w literaturze, nie tylko feministycznej, pozycja, w której autorka poprzez liczne badania pokazuje, że otaczający nas świat jest kształtowany według kategorii męskiej jako uniwersalnej, kobiety natomiast uważane są za grupę niszową. Cała gospodarka światowa opiera się na strategiach i rozwiązaniach na podstawie danych ekonomicznych mężczyzn, natomiast kobiecy punkt widzenia i potrzeby kobiet są pomijane w kluczowych aspektach życia, tak więc stają się niewidzialne… Kobiety są niewidzialne również jako konsumentki dóbr, ponieważ wszystkie usługi oraz produkty są projektowane i dostosowywane pod kątem mężczyzn. Caroline Criado-Perez pokazuje również jak marginalizuje się postawy twórcze kobiet i ich dorobek na kartach historii. To dotyczy również historii sztuki.

Na wystawie Nie-widzialne, artystki za pomocą swojej sztuki zmierzają się z historią i statusem współczesnych kobiet w społeczeństwie, uwalniając z niewidzialności ich widzialność. To obrazowanie stanów wewnętrznych, cielesności czy wynikającego z próby pogodzenia wielorakości ról trudu, ale i glorii kobiecości…

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 7 marca o godz. 17.00 w Galerii Peron Stacji Orunia przy ul. Dworcowej 9. Nie ma już dostępnych miejsc, ale planowana jest transmisja online i rozmowy z artystkami, które będą dostępne na facebooku Stacji Orunia. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

 

Siła kobiet na przykładzie łódzkich włókniarek - webinar ECS

Kilka dni po święcie, ale dalej w bardzo kobiecym temacie odbędzie się webinar dla nauczycielek i nauczycieli organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności. W środę 10 marca uczestnicy spotkania porozmawiają o zapomnianym strajku łódzkich włókniarek, który doprowadził do cofnięcia podwyżek cen żywności, wprowadzonych przez rząd PRL w Grudniu ’70. Tematem rozmowy będzie także, jak włączyć historię strajku włókniarek w program zajęć o edukacji globalnej i edukacji na rzecz praw człowieka. Nie zabraknie także podkreślenia zaangażowania kobiet z całego świata w walkę o prawa człowieka i swobody obywatelskie.

Spotkanie dedykowane dla nauczycieli i nauczycielek odbędzie się w środę, 10 marca, o godzinie 18.00 na platformie ZOOM. Aby otrzymać link do wydarzenia, należy wysłać zgłoszenie na adres: a.piorkowska@ecs.gda.pl. Udział jest bezpłatny. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Piórkowska, kierownik Działu Projektów Edukacyjnych Europejskiego Centrum Solidarności.

 

 

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda