mobile

Festiwal Europejski Poeta Wolności 2024

Każda edycja festiwalu Europejski Poeta Wolności organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej przynosi świeże spojrzenie na poezję. Wielką rolę w poszukiwaniach nowych możliwości obcowania z wierszem odgrywają członkowie i członkinie Rady Programowej. To ich intuicja i pomysły nadają festiwalowi kształt. Program przyszłorocznej edycji festiwalu, która odbędzie się w drugiej połowie kwietnia 2024 roku, stworzą poetki – Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda

Informacja prasowa
Festiwal Europejski Poeta  Wolności 2024

Pewne elementy festiwalu pozostają niezmienne. Jest to czas, kiedy publiczność spotyka się z autorami i autorkami tomów nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” oraz poznaje laureatów danej edycji konkursu. Wydarzenia ogniskujące się wokół nagrody stanowią jednak tylko część programu.

- Festiwal to okazja do spotkania ekspertów z różnych dziedzin humanistyki i sztuki, dorozmowy o poezji w sposób odbiegający od utartych schematów. Jesteśmy otwarci na nietypowe formaty działań artystycznych i literackich, pragniemy trafiać z poezją do nowych grup odbiorców. Wielką rolę w realizacji tych zamierzeń odgrywa Rada Programowa – mówi Dagny Kurdwanowska, kierowniczka Działu Literackiego w IKM.

Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się w Gdańsku w kwietniu 2024 roku. Jej program  stworzą Magdalena Kicińska – dziennikarka i poetka, reportażystka i redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” oraz Małgorzata Lebda – poetka, prozaiczka i badaczka, felietonistka, redaktorka i animatorka kultury. - Cieszymy się, że te świetne poetki i aktywne w sferze kultury kobiety przyjęły nasze zaproszenie do współtworzenia Europejskiego Poety Wolności. Ich wyrazisty głos, znajomość realiów sceny literackiej, otwartość na różne formy poezji i działań to wspaniałe źródło festiwalowych możliwości – dodaje Dagny Kurdwanowska.

- Z nagrodą związana jestem od kilku lat – odkąd w „Piśmie” mieliśmy okazję ją promować. Dzięki temu regularnie otrzymuję ogromny prezent: możliwość poznania poezji tworzonej w różnych europejskich językach i przekładanej przez najlepszych tłumaczy i tłumaczki. Świadomie używam słowa „prezent”, bo też tak tę nagrodę i towarzyszący jej festiwal traktuję – jako dar spotkania z wierszami pochodzącymi z różnych krajów (i wrażliwości). Kolejne tomy, które są owocem tych spotkań, zostają ze mną na długo, do wielu z nich wracam. Ta podróż nie byłaby możliwa, gdyby nie nagroda, jestem więc ogromnie wdzięczna, że tym razem mogę wyrazić swoją wdzięczność współpracując przy tegorocznej edycji festiwalu – opowiada Magdalena Kicińska.

- Od lat śledzę z uwagą wydarzenia wokół nagrody, festiwalu i serii wydawniczej Europejskiego Poety Wolności. Moja domowa biblioteka ma nawet osobną półkę na tomy wydawane w ramach nominacji, wiele z nich to książki już sfatygowane w lekturze, zaczytane, ważne, takie, którymi dzielę się z bliskimi mi ludźmi. EPW stwarza od wielu lat przestrzeń do spotkań z
tłumaczkami, tłumaczami, poetkami, poetami, czytelnikami i czytelniczkami – wierzę, że wynika z tego wiele dobrego, wiele twórczego. Nad Bałtykiem spotykają się głosy z całej Europy i wybrzmiewają w poezji. Stąd moja potężna radość, że – wraz z Magdaleną Kicińską – będę miała przyjemność pracować przy programie EPW, dzieląc się swoimi doświadczeniami, pomysłami i intuicjami. To dla mnie wyróżnienie i odpowiedzialność, które przyjmuję z wdzięcznością
– mówi Małgorzata Lebda.

 

Festiwal i Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności
Gdańsk, kwiecień 2024
https://www.facebook.com/europejskipoetawolnosci
https://europejskipoetawolnosci.pl/
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

 

MAGDALENA KICIŃSKA – dziennikarka i poetka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu, gdzie wykłada. Redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Autorka książek, m.in. „Pani Stefa” i tomu poezji „Środki transportu”. Laureatka nagród, m.in. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium S. Barańczaka. Urodziła się i wychowywała w Lublinie, mieszka w Warszawie (a czasem w Sopocie).


MAŁGORZATA LEBDA – autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni tom zatytułowany „Mer de Glace” (2021) został nagrodzony Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki poetyckie ukazały się w przekładzie na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić), ukraiński (tł. Jurij Zawadski), słoweński (tł. Katarina Šalamun-Biedrzycka), duński (tł. Frej Larsen i Paweł Partyka). W przygotowaniu są kolejne tłumaczenia. Doktorka nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kultury. Redaktorka. Naukowczyni zainteresowana związkami wizualności z literaturą; figurą ciała; somaestetyką; ekopoetyką i grzybami. Ultramaratonka (we wrześniu 2021, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”, pokonała dystans 1113 km wzdłuż Wisły). Jej debiut powieściowy „Łakome” ukazał się w 2023 roku nakładem wydawnictwa Znak. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Mieszka na wietrznej grani w Beskidzie Sądeckim.

fot.mat.pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda