mobile

Gdynia staje do walki z depresją poporodową

Gdynia jako jedno z pierwszych miast w Polsce zajmuje się problemem depresji poporodowej. Jest to niezwykle ważna inicjatywa, bowiem według najnowszych badań nieleczona choroba ma negatywny wpływ na życie dziecka, jak i całej rodziny. 

Anna Zuzanna Grażka
Gdynia staje do walki z depresją poporodową

Jedną z „twarzy depresji” jest depresja poporodowa. Choroba ta inaczej zwana "baby blues" cechuje się obniżonym nastrojem, rozdrażnieniem czy apatią. Według najnowszych badań doświadcza jej już co dziesiąta z kobiet. 

Co ciekawe, zdaniem NFZ w 2019 roku ani jedna mieszkanka Gdyni nie była leczona z powodu depresji poporodowej. Natomiast w 2020 roku w warunkach stacjonarnych leczono tylko jedną pacjentkę. 

"Każda mama w pierwszym okresie macierzyństwa boryka się z bardzo wieloma problemami. Jednym z nich, niezwykle poważnym, może być zjawisko depresji okołoporodowej. Tylko niestety często jest to bagatelizowane. Chcemy, aby każda mama w Gdyni czuła wsparcie i opiekę, nie tylko najbliższej rodziny, ale także i samorządu. Stąd jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadzamy system kompleksowego wsparcia dla wszystkich osób, które borykają się ze zjawiskiem depresji okołoporodowej. W gdyńskim programie oferujemy profesjonalną pomoc kobietom, a także ich rodzinom. Zajmiemy się również szkoleniem personelu medycznego, który towarzyszy w trakcie narodzin, aby jak najwcześniej wychwytywać objawy depresji i wkraczać z leczeniem. Jesteśmy przekonani, że te działania zwiększą jakość opieki okołoporodowej w naszym mieście"- przekonuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 

Każda mama otrzyma wsparcie 

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród mieszkanek Gdyni zaplanowano na lata 2021-2023. Realizatorem jest Gdyńskie Centrum Zdrowia oraz Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej we współpracy z Centrum Terapii Depresji.

"Depresja poporodowa to niezwykle ważny temat, który niestety jest bagatelizowany. Kobiety nie sięgają po pomoc, bo często nie wiedzą, że taką pomoc mogą otrzymać. Dlatego nasz program zabezpieczy profesjonalne wsparcie dla wszystkich kobiet w okresie okołoporodowym. Już teraz można się zgłaszać na bezpłatne konsultacje dzwoniąc pod numer telefonu 58 58 58 099 lub mailowo kontakt@centrumdepresji.pl. To jest część programu, która jest adresowana bezpośrednio do kobiet doświadczających depresji. Natomiast druga część programu dotyczy badania skali depresji. Kolejnym zadaniem tego programu jest szkolenie personelu medycznego czyli wszystkich osób, które zawodowo pomagają osobom doświadczającym depresji poporodowej. Mamy nadzieję, że ten program pomoże wyjść z cienia osobom, które doświadczają bólu, depresji, i nie radzą sobie, a mają prawo sięgnąć po profesjonalną pomoc."- mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia 

Fot.Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda