mobile

Gdynia z certyfikatem miasta inteligentnego!

To kolejny sukces Gdyni w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Miasto jako pierwsze w Polsce i całej Europie Wschodniej otrzymało od kanadyjskiej organizacji World Council on City Data certyfikat miasta inteligentnego. Tym samym Gdynia trafiła do grona światowej czołówki ośrodków wyróżnionych dokumentem ISO 37120! Takich miast jest tylko 43 na całym świecie!

Redakcja / fot. www.gdynia.pl
TAGI Gdynia
Gdynia z certyfikatem miasta inteligentnego!

W dzisiejszych czasach podnoszenie standardów jakości życia jest bardzo ważne. Nie tylko musimy zbierać i gromadzić własne doświadczenia, lecz także powinniśmy szukać wzorów dobrych praktyk na całym świecie i wdrażać je z myślą o naszych mieszkańcach. Mamy aspiracje globalne, a to oznacza, że chcemy porównywać się z najlepszymi ośrodkami. Certyfikat ISO 37120 jest właśnie narzędziem, które pozwala w sposób uporządkowany, zewnętrzny i obiektywny udostępniać oraz zbierać dane. Następnie konfrontować je z tymi pochodzącymi z ośrodków takich, jak: Londyn, Amsterdam, Barcelona, Los Angeles czy Dubaj. – tłumaczył prezydent Gdyni - Wojciech Szczurek.
 
Prace związane z certyfikacją Gdyni trwały prawie rok. W maju zeszłego roku wspólnie z firmą ThinkIt Consulting rozpoczęły się przygotowania do analizy. W grudniu certyfikacja zakończyła się w Polsce, a następnie przez okres 4-5 miesięcy dane sprawdzali Kanadyjczycy. W maju pojawiła się informacja, że certyfikat został przyznany Gdyni jako pierwszemu miastu w Polsce. – powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
 
Wskaźniki, na podstawie których dokonywana jest certyfikacja, zebrano w 17 kategoriach: ekonomia, edukacja, energia, środowisko, finanse, straż pożarna i reagowanie kryzysowe, zarządzanie, zdrowie, rekreacja, bezpieczeństwo, schronienie, odpady stałe, telekomunikacja i innowacja, transport, urbanistyka, ścieki, woda i kanalizacja. W zależności od tego, ile wskaźników w mieście może zostać zmierzonych, certyfikacja odbywa się na poziomie aspirującym, brązowym, srebrnym, złotym lub platynowym.
 
Gdynia swą obecność w gronie certyfikowanych miast rozpoczęła od poziomu aspirującego. Rok temu miasto rozpoczęło współpracę z założeniem, że podejmiemy się wspólnie certyfikacji na jednym z wybranych poziomów dostępnym przez organizację kanadyjską. Przyjęliśmy założenie, że idziemy ścieżką taką jak Helsinki, Amsterdam, Szanghaj, czyli najpierw podchodzimy do poziomu aspirującego, sprawdzamy możliwość pozyskania wszystkich danych twardych dla 100 wskaźników i w ten sposób przygotowujemy się, aby w kolejnym roku od razu wskoczyć na poziom wyższy – sądzę, że bez problemu na poziom złoty. – wyjaśnił Adam Kruczek z firmy ThinkIt Consulting.
 
Gdynia wraz z 43 pozostałymi certyfikowanymi miastami z całego świata jest zarejestrowana na międzynarodowym, ogólnodostępnym portalu WCCD Globar Cities Registry TM - www.dataforcities.org, na którym jej wskaźniki można porównywać z innymi ośrodkami.
 
Przypomnijmy, że certyfikat WCCD przyznawany jest na rok. O tym, czy dane miasto ponownie przystąpi do procesu weryfikacji i zdecyduje się ubiegać o certyfikat na wyższym poziomie, zadecydują jego władze najpóźniej na trzy miesiące przed upływem terminu, na jaki przyznano normę ISO. W przypadku Gdyni będzie to luty 2018 roku.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda