mobile

Hanza rządzi w Toruniu. Za rok Gdańsk

Jedno z najstarszych polskich miast, Toruń, na kilka dni stanie się centrum rozmów i wydarzeń dotyczących Nowej Hanzy. W dniach 22-25 czerwca odbędzie się tam 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Hanzeatyckich. Przedstawiciele Gdańska wezmą udział w panelach dotyczących gospodarki, turystyki, przedsiębiorczości, ekologii i środowiska. W 2024 roku gospodarzem wydarzenia będzie nasze miasto

Informacja prasowa
Hanza rządzi w Toruniu. Za rok Gdańsk

Hanza w Toruniu

Reprezentanci 50 miast hanzeatyckich z całej Europy są już w drodze do Torunia. Spotkanie, zaplanowane w okresie Święta Miasta oraz w 550. rocznicę urodzin największego torunianina - Mikołaja Kopernika, odbędzie się pod hasłem „Toruń. W orbicie miast”.

W ramach 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy zaplanowano m.in.

  • Jarmark hanzeatycki, gdzie na stoiskach prezentować się będą hanzeatyckie miasta;
  • Jarmark historyczny, jarmark rękodzieła i pokazy grup rekonstrukcyjnych;
  • Wystawy prac artystycznych w ramach projektu HanseArtWork;
  • Na 3 scenach rozmieszczonych w różnych punktach miasta będą odbywały się występy grup kulturalnych.

Międzynarodowe Zjazdy Hanzy to okazja do podtrzymywania tradycji, europejskiej integracji i nawiązywania kontaktów gospodarczych i kulturalnych między zrzeszonymi miastami. Poza atrakcjami kulturalnymi odbędą się także spotkania oficjalne, podczas których będą poruszane m.in. tematy dotyczące współpracy gospodarczej i turystyki.

W Walnym Zgromadzeniu Delegatów Hanzy weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Przedstawiciele Gdańska biorą także udział w spotkaniach dot. Sprawiedliwego Handlu i w Forum Biznesu, a prace gdańskiej artystki prezentowane będą w projekcie HANSEartWORKS.

W niedzielę, 25 czerwca na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie ceremonia przekazania flagi przechodniej miastu Gdańsk. Przyjmie ją Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Szczegóły dotyczące programy można znaleźć na stronie wydarzenia.

Młoda Hanza

Podczas 43. Zjazdu Hanzy w Toruniu odbywa się także tradycyjnie Zjazd Młodej Hanzy. To spotkanie młodzieży w wieku od 16-26 lat, delegatów z miast hanzeatyckich. Gdańsk będą reprezentowały uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr VI w Gdańsku. W wydarzeniu weźmie udział także grupa młodzieży z LO nr 2, którzy działają przy projekcie literackim dotyczącym Hanzy.

HANSEartWORKS

W ramach zjazdu, po raz 17. będzie realizowany projekt HANSEartWORKS. To działania mające na celu wspieranie i promocję artystów z miast hanzeatyckich. Gdańsk będzie reprezentowała artystka Dorota Walentynowicz, która zaprezentuje swoją pracę „Splot”.

Tkanie jest metaforą narracji: słowa takie jak „osnowa” lub „wątek” pochodzą wprost z terminologii tkackiej. Dlatego jako materiał w pracy Spolt Dorota Walentynowicz użyła opowieści o fotografii, a konkretniej - historyczne teksty z poradników fotograficznych publikowanych w różnych miejscach w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem tych kierowanych do kobiet.

Praca „Splot”, porusza kwestię tego, jak dzisiejszy sposób produkowania wizerunków, a także produkowania podmiotów, wiąże się z procesami industrializacji. Podmiot - za Georgio Agambenem - jest rozumiany przez artystkę jako wynik relacji między żywymi istotami a (technologicznymi) urządzeniami. Jako punkt wyjścia posłużyło Dorocie Walentynowicz pierwsze kolorowe zdjęcie w historii wykonane metodą trójkolorową zrobione w 1861 r. przez Thomasa Suttona. Zdjęcie to przedstawia produkt przemysłu włókienniczego: kolorową wstążkę w kratkę. Produkcja włókiennicza jako jedna z pierwszych uległa mechanizacji już pod koniec XVIII wieku, poprzedzając rewolucję przemysłową. Ponadto do produkcji tkanin używana była jedna z pierwszych maszyn, która mogła obsługiwać coś w rodzaju tego, co teraz nazywamy „programem”. Było to krosno żakardowe wyposażone w mechanizm przesmykowy uznawany za pierwszy komputer na świecie. Krosno symbolizuje więc także początek procesu wypierania ludzkiej pracy przez technologię.

Muzyka z Gdańska

Na scenie muzycznej Gdańsk będzie reprezentował Golden Gate String Quartet. Zespół wykonuje znane dzieła muzyki klasycznej, standardy muzyki filmowej, musicalowej, oraz covery największych przebojów muzyki popularnej. W skład kwartetu, istniejącego już 7 lat na rynku muzycznym, wchodzą absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W maju 2017 powstała pierwsza płyta zespołu, a na niej znajdują się najpopularniejsze utwory muzyki filmowej oraz klasycznej. Zespół w swojej karierze działał m.in. producentami muzycznymi i czołowymi gwiazdami, takimi jak Michał Bajor, Ania Wyszkoni, Gromee, Mahan Moi, Kamil Bednarek czy Sarsa.

Gdańsk w Hanzie 

Gdańsk będzie organizatorem 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w 2024 roku.

Przynależność Gdańska do związku kupieckiego miast Hanzy i zaangażowanie w sprawy wspólnoty hanzeatyckiej sięga XIV w. W 2021 roku Gdańsk obchodził 660. rocznicę swego pierwszego uczestnictwa w Zjeździe „Starej” Hanzy. Ten historyczny Zjazd odbył się w 1361 roku w mieście Greifswald. Dzięki przywilejom uzyskanym w licznych państwach Europy, kupcom gdańskim przysługiwały szerokie uprawnienia żeglugi i handlu międzynarodowego. Przy okazji wymiany handlowej, następowała wymiana myśli, wzorców prawa oraz styk różnych kultur.

Gdańsk należy do Nowej Hanzy od 1993 roku. 26 czerwca 1997 odbył się tu XVII zjazd z udziałem przedstawicieli 106 miast; honorowymi gośćmi byli prezydenci Polski i Niemiec. Obecnie do Hanzy należy do niej ponad 200 miast z 16 państw, w tym 12 miast polskich (Białogard, Braniewo, Chełmno, Gdańsk, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Sławno, Stargard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Toruń, Wrocław).

Pełną listę gospodarzy oraz więcej informacji o Hanzie można znaleźć na portalu gdansk.pl

fot.UMGda

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda