mobile

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza - trwa nabór do grupy teatralnej młodych

Masz 15-19 lat i chciałbyś i chciałabyś spróbować wyrażać swoje emocje, marzenia i fantazje poprzez sztukę, poznać nowych ludzi i współtworzyć spektakl taneczno-teatralny? Dołącz do grupy młodych osób, które wspólnie z doświadczonymi artystkami zajmującymi się teatrem, tańcem i filmem włączą się w pracę nad reżyserią, scenariuszem, choreografią, scenografią, produkcją czy kostiumami. Nabór trwa do 30 czerwca, spotkania odbywać się będą w sierpniu, a premiera wydarzenia odbędzie się w drugiej połowie września

Informacja prasowa
TAGI
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza - trwa nabór do grupy teatralnej młodych

- Działania włączające młodzież są jednym z priorytetów Instytutu Kultury Miejskiej w perspektywie przenosin do nowej siedziby – Kunsztu Wodnego. Chcemy by była otwartą, bezpieczną, dostępną przestrzenią, w której młode osoby będą mogły swobodnie spotykać się, wymieniać doświadczeniami, tworzyć i uczestniczyć w wydarzeniach. Targ Rakowy, dzięki zrealizowanych na nim inwestycjom jest nową publiczną przestrzenią Gdańska, w której młodzi ludzie odnaleźli swoje miejsce, licznie je odwiedzają. Dla nas to ogromny potencjał i szansa dotarcia do nowej, kluczowej dla przyszłości miasta publiczności - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.  

Grupa młodych stworzyła teledysk

Pierwsze warsztaty już za nami. Podczas ferii zimowych grupa młodych osób stworzyła teledysk do piosenki zespołu Nanga „Jak dinozaury”. Koncepcja, montaż i scenariusz została wymyślona przez nich pod kierownictwem Magdy Mosiewicz. Teledysk można zobaczyć na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=xbDyn8Z6nmU.  

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza osoby w wieku 15-19 lat do włączenia się w powstawanie spektaklu/wydarzenia, którego tytuł, koncepcję, scenariusz, choreografię, muzykę wymyślą razem z doświadczonymi ekspertkami: Agatą Siwiak - kuratorką i producentką projektów teatralnych, Jolą Janiczak – dramatopisarką i dramaturżką, Magdą Mosiewicz - reżyserką̨ filmów i krótkich form dokumentalnych oraz Magdą Jędrą - tancerką, choreografką, pedagożką związaną z trójmiejską̨ sceną tańca.  

To, co powstanie z pomysłów zaangażowanych osób może być chropowate, dziwne, szalone. Ważne, by było oryginalne, autorskie, prawdziwie od młodych. Udział w spotkaniach jest bezpłatny i dobrowolny. Można włączyć się w jego tworzenie na każdym etapie.  

Terminy spotkań #tytułwymyślimyrazem 

  • 14-30 sierpnia w godz. 10.00 – 14.00 (bez weekendów) 
  • dwa spotkania w pierwszej połowie września 
  • premiera: dwa wydarzenia w drugiej połowie września 

Zgłoszenia odbywają się przez formularz online: https://forms.office.com/e/QJrKKAm5pH.

Kuratorka: Agata Siwiak  

Kontakt: Basia Swadzyniak (663 872 016, barbara.swadzyniak@ikm.gda.pl) i Ula Żebrowska (506 295 600, urszula.zebrowska@ikm.gda.pl).   

 Ekspertki prowadzące pracę warsztatową

Jola Janiczak – absolwentka psychologii na UJ, dramatopisarka i dramaturżka. Laureatka Paszportu Polityki 2013 w kategorii „Teatr” (wraz ze Wiktorem Rubinem) oraz dwukrotna laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2016, 2020). W teatrze interesuje ją przede wszystkim perspektywa feministyczna, herstoria i ciało jako nośnik kulturowych znaczeń. 

Magda Mosiewicz – absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Jest reżyserką filmów i krótkich form dokumentalnych oraz współtwórcą spektakli i wideo. W 2021 r. Mosiewicz współtworzyła wraz z reżyserem Jakubem Skrzywankiem przedstawienie z udziałem młodzieży pt. „Autokorekta” w TR Warszawa w ramach programu Instytutu Teatralnego „Teatr i Szkoła”. Prowadziła warsztaty z młodzieżą, m.in. dla Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych ę, Instytutu Kultury Miejskiej, Fundacji Zaczyn, Assitej Polska.  

Magda Jędra – tancerka, choreografka, pedagożka związana z trójmiejską sceną tańca i współpracująca z warszawskimi twórcami. Spektakle, w których brała udział były prezentowane m.in. na festiwalu Aerowaves Spring Forward w Umea oraz na Edinburgh Fringe Festival. W swojej pracy posługuje się różnorodnymi stylistykami i technikami tańca – od tańca współczesnego po improwizację. Jędra jest także doświadczoną pedagożką tańca – od 1999 r. prowadzi warsztaty, między innymi z nastolatkami.  

Agata Siwiak - artywistka, kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych, doktora nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka (UAM). W latach 2016-2021 dyrektorka artystyczna festiwalu i programu rezydencyjnego „Bliscy Nieznajomi” w Teatrze Polskim w Poznaniu. W 2018 laureatka I nagrody w kategorii „Instytucje artystyczne i muzea” w ramach Warszawskiej Nagrody Edukacji Artystycznej za autorski program edukacyjno-artystyczny „RePrezentacje. Nowa edukacja”, który realizowała w ramach I edycji Biennale Warszawa. Autorka i kuratorka realizowanego w latach 2012-2014 dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego programu społeczno-artystycznego Wielkopolska: Rewolucje, za który dostała nominację do „Paszportu Polityki”. Wcześniej była także m.in. dyrektorka artystyczną Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi i Forum Teatru baz@rt w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. 

fot.IKM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda