mobile

Magia szekspirowskiego świata - nagrody przyznane podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

Podczas 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku wręczono najważniejsze nagrody, takie jak Złoty Yorick, Nowy Yorick i SzekspirOFF. W trakcie gali, która odbyła się w sobotę, 5 sierpnia, uhonorowano także laureatów Nagrody Dziennikarzy i Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego

Aleksandra Żochowska
Magia szekspirowskiego świata - nagrody przyznane podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

W tym roku odbyła się 27. edycja międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego zorganizowanego przez Gdański Festiwal Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense pod hasłem „Cudowna jest głupota tego świata!”. W programie znalazły się spektakle teatralne z różnych krajów, takich jak Hiszpania, Belgia, Francja, Wielka Brytania oraz Polska. Festiwal rozpoczął się 26 lipca i oficjalnie zakończył się 5 sierpnia. Ostatnia okazja, by poczuć festiwalowy klimat, planowana jest na 6 sierpnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie odbędzie się medytacyjna uczta literacka z udziałem wielkiej gwiazdy światowego kina - Charlotte Rampling.

Nagrody Złoty Yorick, Nowy Yorick oraz SzekspirOFF 

W tegorocznej 27. edycji międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego zaprezentowano pięć polskich produkcji teatralnych, które rywalizowały o prestiżowy Złoty Yorick. Spektakle konkursowe to: "How Beauteous Mankind is!" w reżyserii Sławka Krawczyńskiego, Anny Godowskiej, Borysa Jaźnickiego i Wojciecha Jaworskiego, "Romeo i Julia" w reżyserii Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołowskiej z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, "Podchodzisz moją samotność" w reżyserii Doroty Bielskiej z Teatru Razem, "Sen nocy letniej" w reżyserii Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka z Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz "Sen nocy letniej" w reżyserii krofta/wojtyszko z Wrocławskiego Teatru Lalek.

Podczas festiwalu odbyły się również konkursy SzekspirOFF oraz po raz pierwszy konkurs Nowy Yorick. Nagrody zostały przyznane przez międzynarodowe jury w składzie: Eleanor Skimin, Jacek Kopciński i Aneta Mancewicz.

Zwycięskim spektaklem, uhonorowanym Złotym Yorickiem - zarówno statuetką, jak i nagrodą pieniężną w wysokości 40 tys. złotych - okazała się produkcja "Romeo i Julia" wystawiana przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołowskiej. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjne podejście do tragedii Szekspira, które skoncentrowało się na młodych kochankach i problemach związanych z językiem i komunikacją. Szczególną uwagę przywiązano do wykorzystania polskiego języka migowego, mowy i ekspresji ciała jako potężnych środków wyrazu scenicznego. Choreografia w spektaklu ożywiła młodzieńczą energię artystów poprzez podwojenie postaci Szekspirowskich bohaterów. Dodatkowo scenografia zaskoczyła widzów, oferując piękną i metaforyczną interpretację znanej historii.

Nagrodę SzekspirOFF wraz z statuetką i główną nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. złotych, zdobył spektakl "Very Funny" w reżyserii Dominiki Knapik i Patrycji Kowańskiej. Produkcja została doceniona za błyskotliwe ukazanie postaci Falstaffa i błazna, które zostały przedstawione w żywym i spontanicznym stylu. Twórcy spektaklu doskonale wpisali formę dialogu dwóch postaci w złożoną i intermedialną dramaturgię, łącząc wiele gatunków, konwencji i stylów teatralnych. Ponadto, spektakl szczerym, komicznym i ironicznym sposobem ujawnił trudne warunki pracy współczesnych artystów.

W tegorocznym, pierwszym wręczeniu nagrody Nowy Yorick, laureatem został spektakl "Zimowa opowieść" z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, w reżyserii Pameli Leończyk (adaptacja Daria Sobik). Jury doceniło pracę za jej potencjał w przekształceniu "Opowieści Zimowej" w ciekawy spektakl, który odnosi się do współczesnej kultury terapii. Dodatkowo podkreślono metateatralne, krytyczne i satyryczne podejście do terapii jako narzędzia do zrozumienia i uzdrawiania relacji. Spektakl wyróżniono także za żartobliwe i ironiczne przepisanie tekstu Szekspira, co przyczyniło się do jego unikalnej interpretacji.

Nagroda Dziennikarzy

Po raz drugi podczas Festiwalu Szekspirowskiego przyznano Nagrodę Dziennikarzy. Komisja, składająca się z 15 przedstawicieli mediów z całej Polski, jednogłośnie wybrała spektakl "Very Funny, Gruba i Głupia" w reżyserii Dominiki Knapik i Patrycji Kowańskiej jako laureata tego wyróżnienia.

Uzasadnienie nagrody brzmi następująco: Produkcja została nagrodzona za szczerość, odwagę oraz za to, że odświeża spojrzenie na postać błazna. Spektakl wyróżnia się uczciwością, która wymusza autokompromitację, a także za to, że w rysowanej grubą kreską karykaturze ukrywa wrażliwą opowieść o siostrzeństwie i przyjaźni. Prócz wzajemnego wsparcia, daje prawo do wyrażania niewygodnych prawd. Nagrodę przyznano również za możliwość podglądania procesu twórczego, wraz z jego początkowym chaosem, który stanowi istotny element tego spektaklu.

Księga Prospera

Księga Prospera to prestiżowa nagroda przyznawana przez Polskie Towarzystwo Szekspirowskie za najciekawsze sceniczne interpretacje utworów Williama Szekspira. W tegorocznym rozdaniu nagrody, laureatem został spektakl "Sen Nocy Letniej" Kijowskiego Narodowego Teatru Akademickiego Mołodyj z Ukrainy.

Nagroda została przyznana za wyjątkową różnorodność, jednocześnie zachowując spójność w wykorzystanych środkach teatralnych, które towarzyszyły głębokiemu odczytaniu dramatu oraz doskonałej precyzji w każdym detalu. Jury doceniło bezpretensjonalną i entuzjastyczną interpretację szekspirowskiego tekstu, a także umiejętne wkomponowanie go w kulturę i tradycję własnego kraju, co sprawiło, że podczas podróży przez lesny świat Aten, publiczność przeżyła równocześnie magiczną Noc Kupały.

fot. UGda

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda