mobile

Potrójna radość w gdańskim ZOO: urodziły się trzy barasingi bagienne

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym pojawiło się nowe potomstwo - trzy młode barasingi bagienne

Aleksandra Żochowska
Potrójna radość w gdańskim ZOO: urodziły się trzy barasingi bagienne

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym pojawiło się nowe potomstwo - trzy młode barasingi bagienne. To azjatycki gatunek jelenia, który jest zagrożony wyginięciem. Zwierzęta te, których nazwa pochodzi z języka hinduskiego, są obecne w oliwskim zoo od zaledwie roku.

Grupa dorosłych barasingów w składzie trzech samic i jednego samca w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym powiększyła się o trzy młode osobniki, które urodziły się na początku lipca. Obecnie nie jest jeszcze wiadomo, jakiej płci są te nowo narodzone zwierzęta.

Warto osobiście poszukać wśród wysokiej trawy wybiegu, gdzie można zobaczyć małe barasingi.

Barasingi bagienne

Barasinga bagienna (Rucervus duvaucelii), znana także jako Barasingha, jest gatunkiem występującym naturalnie w Azji. Zajmuje obszary północnych i środkowych Indii oraz południowo-zachodniego Nepalu. Jej siedliskiem są tereny bagienne, trawiaste obszary zalewowe oraz lasy, głównie w pobliżu zbiorników wodnych.

Barasingi żyją w stadach, które składają się zwykle z 10-20 osobników tej samej płci i zbliżonego wieku. Są najbardziej aktywne o poranku i wieczorem, a ich życie w naturze może trwać do 20 lat. Ich dieta opiera się głównie na trawie, a czasami spożywają także rośliny wodne.

Okres godowy dla tych zwierząt trwa od października do lutego. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat, a ciąża trwa od 240 do 250 dni, po czym rodzi się pojedyncze młode – rzadziej bliźnięta. Samice opiekują się młodymi przez 6-8 miesięcy.

Barasinga bagienna jest zagrożona wyginięciem na wolności ze względu na utratę siedlisk naturalnych. Osusza się tereny podmokłe, w których zwierzęta żyją, przekształcając je w pola uprawne. Kłusownictwo to kolejne duże zagrożenie dla tego azjatyckiego jelenia.

Nazwa "Barasingha" wywodzi się z języka hindi i oznacza "dwanaście rogów", nawiązując do poroża, które zazwyczaj posiada 12 odrostków, choć niektóre osobniki mogą mieć nawet 20. Poroże samców osiąga długość do 1 metra.

fot. Gdański Ogród Zoologiczny

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda