mobile

Propozycje na weekend. Performance, kino domowe, wystawa absolwentów gdańskiej ASP

Ten weekend upłynie przede wszystkim pod znakiem festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, który trwa od 15 do 17 kwietnia. Wszystkie spotkania w ramach wydarzenia odbywają się online. W domowym zaciszu możemy skorzystać także z oferty filmowej i galeryjnej - na nową wystawę zaprasza Plama - Gdański Archipelag Kultury.

Informacja prasowa
Propozycje na weekend. Performance, kino domowe, wystawa absolwentów gdańskiej ASP

W czwartek, 15 kwietnia, rozpoczęły się Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu” online. W ramach 5. edycji jedynego w Polsce festiwalu literackiego poświęconego w całości sztuce przekładu literackiego, do soboty, 17 kwietnia, można uczestniczyć w ciekawych spotkaniach, których motywami przewodnimi są fantastyka, surrealizm i wyobraźnia.

W programie m.in. rozmowa dotycząca przekładu utworów Stanisława Lema, będących jak się okazuje nie lada problemem translatorskim - zarówno na poziomie językowo-literackim, jak poznawczym. Zaproszeni do debaty tłumacze Lema - Antonia Lloyd Jones (język angielski), Wiktor Jaźniewicz (język rosyjski), Laurence Dyevre (język francuski) oraz Katarzyna Mołoniewicz i Abel Murcia (język hiszpański) - podzielą się doświadczeniami z pracy nad utworami pisarza w dyskusji moderowanej przez Szymona Kloskę. Interesujące anegdoty związane z pracą opowie również tłumaczka Anna Przedpełska-Trzeciakowska - tegoroczna laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską za całokształt twórczości.

 

Jak co weekend przed ekrany komputerów zaprasza Klub Żak, który kontynuuje cykl filmowy online. W piątek i sobotę, 16-17 kwietnia, zobaczymy „Cuda” - włosko-niemiecko-szwajcarski dramat z 2014 roku w reżyserii Alice Rohrwacher i według jej scenariusza. To alegoryczne kino opowiadające historię Gelsominy, nastolatki wychowującej się z dala od cywilizacji, której życie zmienia się diametralnie po tym, jak namawia rodziców, by wzięli wspólnie udział w teleturnieju telewizyjnym. Film zdobył Grand Prix Festiwalu w Cannes, nominowany był też do nagrody Włoskiej Akademii Filmowej.

Plama - zaspiański oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury - na ten weekend ma dwie propozycje. W piątek, 16 kwietnia, zaprasza młodzież, dorosłych i seniorów przed ekrany komputerów na performance zatytułowany „Rozluźnienie”, przygotowany we współpracy z Windą GAK.

Będzie to spotkanie trójki artystów: tancerki i choreografki Katarzyny Chmielewskiej, muzyka Radosława Dudy oraz artysty sztuk audiowizualnych Radosława Deruby - VJ DERUBA. We wspólnym projekcie, będącym kontynuacją akcji performatywnej „Napięcie”, której premiera odbyła się w Plamie GAK 21 stycznia tego roku, odniosą się do obecnej rzeczywistości pandemicznej, w której zależności międzyludzkie są często trudne i napięte.

Dzięki temu, że scenografią wizualną w performance będzie instalacja generatywna, ruch sceniczny w czasie rzeczywistym przekładać się będzie na to co widzimy na ekranie. W ten sposób twórcy będą wzajemnie na siebie oddziaływać w sposób bezpośredni. To ciekawe doświadczenie zapewni widzom niepowtarzalne wrażenia, ale i dla samych artystów jest niezwykle ważne. Jak tłumaczą bowiem, roczna separacja społeczna wyzwoliła w nich chęć stworzenia performance, jako lekarstwa na otaczającą rzeczywistość. - To pewien rodzaj mantry artystycznej, który pozwoli choć na chwile oderwać się, rozluźnić poprzez obcowanie ze sztuką - zapowiadają artyści.

Początek o godzinie 19:00. Wydarzenie, bezpłatne dla widzów, będzie transmitowane w mediach społecznościowych: na kanale Plama GAK na Facebooku, na kanale Winda GAK na Facebooku, oraz na YouTubie Plamy i YouTubie Windy.

Natomiast w niedzielę, 18 kwietnia, Plama zaprasza na wystawę „Artyści Biznesu Vol.1 - Samolubne spotkanie narcystycznych postaci w skromnej oprawie graficznej”, prezentującą przekrojową twórczość (dwanaście prac) dwójki artystów - absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Karola Lewalskiego i Łukasza Butowskiego.

O artystach:

Karol Lewalski - absolwent gdańskiej ASP, obecnie asystent prof. Waldemara Marszałka w pracowni podstaw grafiki artystycznej. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Specjalizuje się w zakresie grafiki artystycznej, w szczególności techniki linorytu. W swoich pracach stawia na eksperyment ze szczyptą przypadku.

Łukasz Butowski - absolwent malarstwa na gdańskiej ASP, w czerwcu 2007 obronił dyplom z malarstwa w pracowni profesor Teresy Miszkin z aneksami z litografii w pracowni profesora Zbigniewa Gorlaka oraz rysunku w pracowni profesora Romana Gajewskiego. Od listopada 2007 roku pracuje jako asystent w pracowni litografii profesora Gorlaka. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i prezentacjach sztuki w kraju i zagranicą.

Wystawa zostanie otwarta o godzinie 18:00, online - na Facebooku Plamy. W przypadku, gdy sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie, w kolejnych dniach ekspozycja zostanie otwarta dla zwiedzających w siedzibie instytucji przy ulicy Pilotów 11.

Przypominamy też, że w Gdańskiej Galerii Miejskiej trwa nowa wystawa „Krew i cukier. 2000-2021”, poświęcona twórczości Bogny Burskiej. Z racji zamknięcia instytucji kultury można ją oglądać online, biorąc udział w wirtualnym spacerze. Warto - to największy dotychczasowy pokaz prac tej malarki, fotografki, autorki instalacji, prac wideo, filmów found footage i tekstów dramatycznych. Podobnie jak różnorodna jest twórczość artystki, tak i wybrane na gdańską pracę wystawę stanowią zestawienie najnowszych realizacji, prac dotąd niepokazywanych oraz dzieł charakterystycznych dla różnych okresów jej twórczości.

Fot. Bartosz Bańka/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda