mobile

„Sokół” ląduje na ekspozycji. Zagnieździ się przy plaży Śródmieście

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej trwają intensywne prace nad przygotowaniem miejsca dla okrętu podwodnego typu Kobben. To były „Sokół”, który służył w polskiej flocie. Zwiedzający będą mogli wejść do środka okrętu i zobaczyć, jak żyli i pracowali marynarze, już w przyszłym roku

Jakub Bielawski
„Sokół” ląduje na ekspozycji. Zagnieździ się przy plaży Śródmieście

Nowy eksponat przy bulwarze Nadmorskim

Jednym z nowych zabytków, które będzie można podziwiać w Gdyni, jest były okręt podwodny ORP „Sokół”. Ten historyczny okręt, który służył w polskiej flocie od 1985 do 2018 roku, został przekształcony w eksponat muzealny i pojawi się tuż obok plaży Śródmieście.

Na ekspozycji przy bulwarze Nadmorskim trwają prace ziemne. Przygotowujemy stanowisko dla okrętu. Będzie to lekko zagłębiona niecka. Prace powinny zostać zakończone w ciągu dwóch miesięcy. Sądzę, że w październiku stanowisko będzie już gotowe – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zasadniczny problem - statku nie ma kto przetransportować

Równolegle muzeum poszukuje firmy, która przetransportuje okręt podwodny ORP Sokół z PGZ Stoczni Wojennej do miejsca ekspozycji na bulwarze. Okręt został poddany pracom adaptacyjnym, aby przygotować go do roli eksponatu. Oferty w przetargu można składać do 5 października do godz. 9.00 na specjalnej platformie.

To będzie najbardziej spektakularna, trudna i kosztowna operacja. Po pierwsze trzeba będzie przenieść okręt z nabrzeża w stoczni na ponton, który zostanie przeholowany do basenu Prezydenta, w rejon „Błyskawicy”. Stamtąd zostanie przeniesiony na specjalne, wieloosiowe platformy, na których przejedzie w poprzek molo Południowego, skweru Kościuszki i poprzez aleję Topolową w to miejsce, które dla niego przygotowujemy – podkreśla Gosk.

W przyszłe lato obejrzymy "Sokoła" od wewnątrz

Planowane jest, że okręt będzie otwarty dla publiczności w nadchodzącym sezonie letnim. Zanim jednak będzie można zwiedzać okręt, trzeba będzie dopełnić formalności, zabezpieczyć wnętrze i przygotować atrakcję dla gości.

Nie będzie tam nic więcej ponad to, co widzieli marynarze służący na tych okrętach podwodnych. Naszą ambicją jest stworzenie atmosfery autentycznego okrętu będącego w służbie. On w tej chwili jest elementarnie przygotowany. Prace dopełniające wyposażenie będą prowadzone już tu, na miejscu, by w czasie transportu poszczególne elementy się nie uszkodziły. Doprowadzimy do porządku wnętrza, uzupełnimy wyposażenie, które zostało zdemontowane z okrętu, a jest w naszym posiadaniu – mówi zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.

Aby zwiedzający mogli swobodnie wejść do wnętrza okrętu, wycięto też specjalne drzwi. A co będzie można zobaczyć w środku? Jak zapewnia Aleksander Gosk, w okręcie będzie można zobaczyć kambuz, kabinę nawigacyjną czy centralę okrętu z peryskopami, z których będzie można oglądać wody Zatoki Gdańskiej i redę portu. Ponadto, obok okrętu tematycznie pojawi się wystawa o polskiej flocie podwodnej.

fot.Muzeum Marynarki Wojennej

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda