mobile

Sopocka Perła dla Ergo Areny

Podczas uroczystej gali czwartej edycji konkursu Sopockie Perły, która odbyła się 8 grudnia w Hotelu Haffner, Magdalena Sekuła, prezes Zarządu Spółki Hala Gdańsk-Sopot, odebrała nagrodę w kategorii CSR w Turystyce. Kapituła doceniła działania Ergo Areny w ważnym na regionalnej mapie, wielofunkcyjnym obiekcie w zakresie tworzenia zielonej energii, energooszczędności i prowadzenia firmy w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

informacja prasowa
Sopocka Perła dla Ergo Areny

Do Kapituły Sopockiej Organizacji Turystycznej wpłynęły 63 zgłoszenia, spośród których wyłoniono laureatów w 5 kategoriach, kierując się przy tym spójnym z wizerunkiem Sopotu charakterem działań oraz ich jakością. Ekspertem w kategorii CSR w Turystyce została Ewelina Sasin – rozwijająca startup IT oparty na promowaniu ekologicznych nawyków, redukcji śladu węglowego, offsetach węglowych, kompensacji CO2 przedsiębiorczyni i menedżerka z bogatym doświadczeniem w działaniach CSR korporacji.

Ergo Arena z rozwagą podchodzi do kwestii proekologicznych.

- Mamy świadomość, że działania proekologicznie to jedyny sposób, by obiekt mógł służyć przyszłym pokoleniom, mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Trzy zakończone instalacje fotowoltaiczne, wymienione oświetlenie w arenie głównej, sali treningowej i na terenach wokół obiektu. Dodatkowo zmodernizowany system sterowania budynkiem, kontrolowana gospodarka wodna oraz kolejne plany inwestycyjne, które skutkować mają zieloną efektywnością i optymalizacją kosztów. Te wszystkie aspekty, w szczególny sposób zwróciły uwagę kapituły konkursu, którego organizatorem była Sopocka Organizacja Turystyczna.

- Ostatnie lata, to okres niesamowitego rozwoju przedsięwzięć proekologicznych, które nie są już tylko modnym tematem PR-owym, ale faktycznie stały się priorytetowym kierunkiem rozwoju dla przedsiębiorstw myślących o swojej przyszłości. Aktualna sytuacja na rynku energii powoduje, że jeszcze bardziej uzasadnione są inwestycje w obszarze efektywności energetycznej, w tym w zakresie OZE. Już dzisiaj Ergo Arena jest liderem w kraju oraz mieści się w ścisłej europejskiej czołówce wśród tego typu obiektów - mówi Magdalena Sekuła, prezes zarządu spółki hala Gdańsk-Sopot, operatora Ergo Areny.

Plany inwestycyjno-modernizacyjne realizowane od 2017 roku mają na celu modernizacje infrastruktury obiektu i budowę nowych instalacji, dzięki którym spółka administrująca obiektem uzyskuje oszczędności finansowe w zakresie bieżącego utrzymania hali. Dzięki tym działaniom Ergo Arena nie ulega degradacji technologicznej, a wręcz przeciwnie - dzięki instalowaniu coraz to nowocześniejszych urządzeń może zmniejszać zużycie mediów takich jak energia elektryczna, czy cieplna. 

Chcąc utrzymać status obiektu przyjaznego środowisku i obniżyć koszty poboru energii elektrycznej, Ergo Arena postawiła na fotowoltaikę. Od 2020 roku, na dachu hali, instalowane są panele fotowoltaiczne. Dotychczas zamontowano 693 modułów o mocy 300  kWp. Tylko w bieżącym roku, dzięki instalacjom fotowoltaicznym gdańsko-sopocka Ergo Arena wyprodukowała już ponad 170 tys. kWh. Finalnie, po zakończeniu wszystkich etapów, co ma nastąpić w 2024 roku, łączna moc paneli fotowoltaicznych wyniesie 500 kW.

Ergo Arena może pochwalić się też energooszczędnym oświetleniem. Świetlówki na lampy led wymieniono kolejno na terenach zewnętrznych, w sali treningowej oraz w arenie głównej, gdzie nowe oświetlenie umożliwia kreowanie dowolnych scen świetlnych oraz płynną i dynamiczną regulację w czasie rzeczywistym. Dzięki zmianom oświetlenia z nawiązką spełnione zostały normy federacji sportowych FIBA, FIVB czy IHF, a wysoka jakość światła umożliwia dziś transmisje telewizyjne w jakości 4K. Wykorzystana technologia zwiększyła oszczędność i zminimalizowała niewygodne błyski i olśnienia.

Ponadto, dokonano już modernizacji systemu sterowania budynkiem (BMS), tak by zoptymalizować gospodarkę ciepła i chłodu oraz zmniejszyć zużycie energii wprowadzając lepsze rozwiązania i harmonogramy czasowe. Obiekt zaopatrzono też w zbiorniki wody opadowej, która z połaci dachów i otoku zbiera wodę deszczową, a ta wykorzystywana jest do podlewania terenu zewnętrznego.

fot. Fotobank PL ERGO ARENA

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda