mobile

Szansa na porozumienie w sprawie podwyżek opłat lotniskowych

W środę, 29 września w Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego. Podczas spotkania rozmawiano na temat planowanych podwyżek opłat nawigacyjnych dla linii lotniczych. W efekcie przewodniczący komisji zadeklarował złożenie poprawki do procedowanego obecnie projektu budżetu państwa na 2022 rok. Ma ona uwzględnić dofinansowanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Informacja prasowa
TAGI
Szansa na porozumienie w sprawie podwyżek opłat lotniskowych

Przypomnijmy: Urząd Lotnictwa Cywilnego w planie na najbliższe lata przewidział kilkudziesięcioprocentowe podwyżki opłat pobieranych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, w tym opłaty terminalowej (53% więcej dla Portu Lotniczego im. Chopina w Warszawie i 70% więcej dla regionalnych lotnisk) czy trasowej (26% więcej dla wszystkich portów lotniczych). 

Branża lotnicza sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. Ich zdaniem proponowane zmiany zaprzepaszczą szansę na odbudowę tej gałęzi gospodarki po trudnym okresie pandemii. Co więcej, uderzą przede wszystkim w pasażerów, który mogą spodziewać się droższych biletów lotniczych i likwidacji niektórych połączeń. Zmiany odczują też regionalne porty lotnicze, które muszą się liczyć ze znacznym spadkiem obrotów. 

Środowa, wielogodzinna dyskusja w Sejmie zaowocowała deklaracją ze strony przewodniczącego komisji. Obiecał on złożyć poprawkę do procedowanego obecnie projektu budżetu państwa na 2022 rok. Zmiana będzie uwzględniać dofinansowanie PAŻP-u. Środki te mają zniwelować niedobór finansowy, który powstał w wyniku pandemii COVID-19. 

– Ważne rozmowy toczyły się w środę w Sejmie. Ich wynik, a więc deklaracja zgłoszenia odpowiedniej poprawki do projektu ustawy budżetowej, to szansa na porozumienie w sprawie kluczowej dla rozwoju Gdyni i całego regionu. Niekorzystne zmiany proponowane przez władze centralne byłyby ogromnym ciosem dla portów lotniczych, funkcjonujących w ich otoczeniu samorządów, a także biur podróży, linii lotniczych, a przede wszystkim pasażerów. Liczę, że na deklaracjach się nie skończy i dofinansowanie dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w istocie znajdzie się w projekcie budżetu państwa na 2022 rok – komentuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Udziałowcy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, czyli samorządy Gdańska, Gdyni i Sopotu, od samego początku podzielali obawy wyrażane przez branżę lotniczą. W ubiegłym tygodniu wystosowano list protestyacyjny do premiera, pod którym podpisali się prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu, a także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Zdecydowaliśmy się wystosować do Pana Premiera list z prośbą o weryfikację podwyżki opłat lotniskowych, bo mamy świadomość, że jako mieszkańcy Pomorza i innych części naszego kraju przyzwyczailiśmy się już do tego, że elementem jakości życia w regionach jest także mobilność transportowa, w tym ta oparta na połączeniach lotniczych z naszych portów regionalnych. (...) Mamy przekonanie, że nasz region rozwija się turystycznie i gospodarczo także dzięki połączeniom lotniczym – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas spotkania z mediami, które odbyło się 22 września podczas spotkania z mediami.


W posiedzeniu wzięli udział: Marcin Horała – pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, Piotr Samson – prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Janusz Janiszewski – p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a także przedstawiciele regionalnych portów lotniczych, linii lotniczych, biur podróży, przemysłu okołolotniczego oraz parlamentarzyści. Pozytywne strony spotkania zauważa prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk – Tomasz Kloskowski:

– Po wysłuchaniu wystąpień posłów z różnych opcji politycznych mam nadzieję, że jest duża szansa na osiągnięcie porozumienia ponad podziałami, które pozwoli na dofinansowanie PAŻP-u z budżetu państwa i nieobciążanie linii lotniczych, a tym samym pasażerów, dodatkowymi podwyżkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu wygrają wszyscy: rząd, opozycja, cała branża lotnicza, a przede wszystkim pasażerowie – mówi Tomasz Kloskowski.


O postępach rozmów będziemy informować na gdynia.pl.

Fot. R. Neumann/mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda