mobile

Sztuczna inteligencja będzie monitorowała jakość wód opadowych. Nowy system testowany będzie w Sopocie

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracują system monitoringu online, który wykrywać będzie zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. To pierwszy tak zaawansowany system w Polsce
 

Jakub Bielawski
Sztuczna inteligencja będzie monitorowała jakość wód opadowych. Nowy system testowany będzie w Sopocie

System będzie wykrywał zanieczyszczenia w wodzie

W ramach projektu planowany jest rozwój nowoczesnego systemu pomiarowego, który składać się będzie z kilkunastu innowacyjnych czujników i bioczujników. System ten będzie przeznaczony do wczesnego wykrywania skażenia wody oraz identyfikacji substancji takich jak pestycydy, neurotoksyny (w czasie zakwitów wody) oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Te substancje stanowią zanieczyszczenia środowiska wodnego, między innymi powstałe w wyniku ścierania gumy opon i asfaltu oraz z emisji spalin.

Celem projektu jest stworzenie zaawansowanego i skutecznego systemu monitoringu, który pozwoli na szybką reakcję w przypadku wykrycia potencjalnych zagrożeń dla jakości wód opadowych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, naukowcy będą mogli dokładnie analizować skład wody i wykrywać obecność szkodliwych substancji na wczesnym etapie, co pozwoli na podjęcie w porę odpowiednich środków ochrony środowiska.

– Mając informację na temat wód opadowych, możemy podjąć decyzję, czy ta woda w danym momencie nadaje się bezpośrednio wykorzystana, czy jednak musimy ją poddać najpierw podczyszczeniu, zanim ją wykorzystamy np. do podlewania, do mycia ulic, albo w fontannach. Chodzi o to, żeby nie wykorzystywać wody typowo wodociągowej, a wykorzystać tę opadową np. właśnie w fontannach gdzie nie ma takiego dużego prawdopodobieństwa, że ktoś, kto będzie korzystać, to zakazi się np. bakterią coli. Również będziemy mieć czujnik na tę bakterię – mówi Sylwia Fudala-Książek z Katedry Inżynierii Sanitarnej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Sopot jako pierwszy przetestuje nowe rozwiązanie

System będzie poddany pierwszym testom w Sopocie, gdzie zostaną wybrane odpowiednie lokalizacje do monitorowania. Planuje się umieszczenie czujników i bioczujników w wybranych punktach kanalizacji deszczowej oraz w zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Dodatkowo, system zostanie zainstalowany na potokach, które są zasilane wodami opadowymi i roztopowymi.

– Dane środowiskowe dostarczane będą w czasie rzeczywistym, a następnie przetwarzane z wykorzystaniem narzędzi ICT i uczenia maszynowego. Wyniki pomiarów będą udostępniane na bieżąco w aplikacji online. Ponadto będą zintegrowane z parametrami meteorologicznymi mówi dr hab. inż. Robert Bogdanowicz, prof. PG z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji PG, kierownik projektu MoReLogg. – Kompleksowość sytemu MoReLogg umożliwi identyfikację źródeł zanieczyszczeń, ocenę ryzyka ich wystąpienia oraz podejmowanie decyzji. Podobnych rozwiązań nie ma obecnie na polskim rynku.

fot. Politechnika Gdańska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda