mobile
REKLAMA

Trzy pomorskie kąpieliska zamknięte z powodu sinic: nadal czysto w pozostałych

Wtorkowy dzień przyniósł mieszkańcom Pomorza nieco niepokoju, ponieważ trzy popularne kąpieliska w regionie zostały zamknięte ze względu na zakwity sinic. To zjawisko jest obecnie monitorowane przez służby sanitarno-epidemiologiczne, które dbają o bezpieczeństwo korzystających z wody turystów.

Amelia Włodarczyk
Trzy pomorskie kąpieliska zamknięte z powodu sinic: nadal czysto w pozostałych

Sanepid (Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny) opublikował na swojej stronie internetowej komunikat, informujący, że nadal trzy kąpieliska na Pomorzu pozostają nieczynne. Chodzi o kąpielisko gminne w Chmielnie, które znajduje się w powiecie kartuskim, kąpielisko w Małych Swornegaciach w powiecie chojnickim oraz kąpielisko w Obłężu w powiecie słupskim.

Zakwit sinic, który jest przyczyną zamknięcia tych kąpielisk, stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi. Dlatego też sanepid zaleca unikanie kąpieli w tych miejscach, aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych. Sinice mogą wydzielać toksyczne substancje, które wchłaniane przez skórę lub spożywane wraz z wodą mogą wywołać różnego rodzaju dolegliwości.

Na szczęście, dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego publikowane na ich stronie internetowej przynoszą pewne pocieszenie. W pozostałych kąpieliskach strzeżonych województwa pomorskiego, zarówno nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami, stwierdzono brak obecności groźnych sinic. Oznacza to, że woda jest bezpieczna do kąpieli, a turyści mogą cieszyć się beztroskim wypoczynkiem na plażach.

Aby sprawdzić aktualny stan czystości wody w kąpieliskach, osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą korzystać z "serwisu kąpieliskowego" udostępnianego przez Główny Inspektorat Sanitarny pod adresem sk.gis.gov.pl. Tam znajdą nie tylko informacje o jakości wody, ale także o infrastrukturze kąpieliska oraz terminach otwarcia i zamknięcia sezonu w danym miejscu.

Podsumowując, mimo krótkotrwałych zamknięć niektórych kąpielisk, Pomorze nadal oferuje szeroki wybór atrakcyjnych miejsc do spędzania letnich dni nad wodą. Kluczowym jest jednak monitorowanie komunikatów służb sanitarnych oraz korzystanie z oficjalnych źródeł informacji, aby zapewnić sobie bezpieczny i przyjemny relaks na plażach regionu.

fot: Karolina Misztal

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda