mobile

Wypalanie traw – niebezpieczna praktyka, która nie zna końca

Powracający wiosną każdego roku problem wypalania traw stanowi poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt oraz całego ekosystemu. Wbrew popularnym przekonaniom, ta praktyka wcale nie poprawia jakości gleby – przeciwnie, prowadzi do jej degradacji i utraty żyzności, a także uwalnia do atmosfery szkodliwe substancje. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji alarmuje, że wypalanie traw niszczy ekosystem, powodując jałowienie gleby i negatywnie wpływając na lokalną bioróżnorodność.

NKK
Wypalanie traw – niebezpieczna praktyka, która nie zna końca

Każdego roku na wiosnę dochodzi do tysięcy pożarów nieużytków, które stanowią zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska. Problem nie zniknął. Tym razem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zabrało głos w sprawie. - Choć niektórzy myślą, że wypalanie traw jest naturalnym sposobem na „oczyszczenie” terenu, rzeczywistość jest zupełnie inna. Wypalanie traw degraduje glebę, prowadząc do jej jałowienia, co wpływa negatywnie na bioróżnorodność terenu – podkreśla ministerstwo.

Ponadto wypalanie trwa stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

- Pożary traw wywołane przez człowieka mogą szybko wymknąć się spod kontroli, prowadząc do niszczenia lokalnej flory i fauny, a także do zagrożeń dla ludzi i ich mienia – zaznacza MSWiA.

Warto również pamiętać, że pożary traw angażują strażaków, którzy w tym czasie mogliby ratować życie w innych sytuacjach. Tylko w ubiegłym roku strażacy na terenie województwa pomorskiego podjęli 662 interwencje w związku z pożarami traw i nieużytków rolnych na terenie województwa w danym roku. W okresie od 2018 do 2024 r. najwięcej było ich w 2018 r., kiedy ich liczba wyniosła 2016.

W dodatku kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny nawet do 30 tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach sprawca może trafić do więzienia na nawet 10 lat.

Kampania "Stop Pożarom Traw"

Straż Pożarna prowadzi kampanię „Stop Pożarom Traw”. Jej celem jest edukacja społeczeństwa i przeciwdziałanie wypalaniu traw. W ramach kampanii organizowane są konkursy plastyczne, prelekcje oraz akcje informacyjne, które mają na celu uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z wypalaniem traw.

 

fot. PSP st. ogn. Marcin Herok

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda