mobile

XI Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy rozpoczyna się w poniedziałek, 11 maja. Ograniczenia wynikające z pandemii wymusiły na organizatorach zmianę formuły wydarzenia. Tegoroczna edycja została przeniesiona do świata wirtualnego. Cały festiwal będzie można śledzić online.

inf. prasowa
XI Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

Tegoroczny festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy będzie z pewnością inny niż jego wcześniejsze odsłony. Tematem przewodnim XI edycji jest Kosmopolis 2020. Festiwal stanie się zapisem emocji towarzyszących nam podczas izolacji i próbą interakcji z drugim człowiekiem, która w nowej codzienności nabiera coraz większego znaczenia. Celem organizatorów pozostaje niezmiennie chęć dzielenia się z amatorami sztuki przemyśleniami na jej temat – w tym roku za pomocą filmów, zdjęć, wspomnień, archiwaliów etc.

Wszystkie wydarzenia charakterystyczne dla zeszłorocznych odsłon festiwalu (spektakle, spotkania autorskie, dyskusje, prezentacje filmów i słuchowisk, warsztaty teatralne i literackie) przeniesione zostały do przestrzeni wirtualnej. Będzie je można śledzić na profilu facebookowym festiwalu Between.Pomiędzy, a także na stronie internetowej Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Wszystkie wydarzenia dostępne są bezpłatnie.

Uczestnicy będą mieli do dyspozycji dwadzieścia jeden paneli łączących ze sobą różne dziedziny sztuki, podzielonych na trzy grupy tematyczne:

Between.Research – stanowi połączenie prezentacji wizualnych dziedzin sztuki, takich jak kinematografia, fotografia lub malarstwo, z seminariami dotyczącymi twórczości Samuela Becketta (we współpracy z Beckett Research Group in Gdańsk), a także poświęcone jest tematyce związanej z działalnością następujących wydawnictw: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Czarne, Maski; Fundacja Terytoria Książki oraz czasopisma „Konteksty”, „Tekstualia” i „Topos”.

Work-In-Progress – w największej mierze poświęcone jest literaturze. Podczas paneli będzie możliwość zapoznania się z twórczością takich twórców, jak: Mimi Khalvati, David Constantine, Tatenda Matsvai, Antoni Libera, Piotr Mitzner, Olga Kubińska, David Malcolm i Krzysztof Kuczkowski. Dużą rolę odgrywają w tej części również muzycy, między innymi zespoły Sutari, Maciej & Mateusz Rychły i Brygada Kryzys.

Kosmopolis: Teatr – część dedykowana sztuce scenicznej. Na stronie internetowej festiwalu dostępne będzie po jednym przedstawieniu następujących teatrów: Teatr Pieśń Kozła, OPT Gardzienice, Teatr Wierszalin, Teatr Barakah, Instytut Grotowskiego, Teatr BOTO, Teatr Wybrzeże, Sopocki Teatr Tańca, DzikiStyl Company i Teatr Miniatura. Każda z rejestracji poprzedzona będzie krótkim wprowadzeniem, przygotowanym przez twórców.

Oferta tegorocznego festiwalu zawiera m.in. nagrania spektakli teatralnych, filmy, czytanie literatury, zapis prac warsztatowych i happeningów, muzykę oraz sztuki wizualne. Cały program będzie dostępny dla odbiorców od pierwszego dnia trwania przedsięwzięcia, czyli 11 maja 2020. 

 Between.Research:

  1. Kosmopolis 2020: wprowadzenie
  2. Zakopiańczycy w Sopocie
  3. Kosmopolitan Beckett
  4. Between.Filmy
  5. Galeria
  6. Wyspa Młodość 2020
  7. Between.Wydawnictwa

 Work-In-Progress:

  1. Teatr: Wasilkowski, Hanganu i inni
  2. Literatura: Khalvati, Mitzner i inni
  3. Muzyka: Ranaldo, Sutari, Emiter i inni
  4. Film: Sánchez i Gorczyński
  5. Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  6. Teatr Miniatura
  7. Literacki na Between

 Kosmopolis 2020 - Teatr:

  1. Wyspa, Teatr Pieśń Kozła
  2. To Wszystko Tutaj, Sopocki Teatr Tańca
  3. Requiem, Teatr Barakah
  4. Boto czyta Stasiuka i inne historie
  5. Noc Pierwsza, Teatr Wierszalin
  6. Ifigenia w A., OPT Gardzienice
  7. Broniewski, Teatr Wybrzeże

Jedną z tegorocznych pozycji festiwalowych będzie premiera filmu Macieja Gorczyńskiego pt. „Bieguni". Obraz jest owocem inspiracji prozą noblistki, Olgi Tokarczuk. Zaproszenie tego artysty do udziału w Kosmopolis 2020 nie jest przypadkowe. Gorczyński nie tylko przez wiele lat współpracował z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, ale też  jego obecność doskonale wpisuje się w obchody jubileuszu Uniwersytetu Gdańskiego, którego jest absolwentem.

Co roku w programie Festiwalu znajduje się kilka pozycji książkowych i filmów. Obecność co najmniej kilku z nich wynika ze współpracy z Wydawnictwem Czarne. Jedną z propozycji w tegorocznym programie będzie film „Czarne na Between” w reżyserii Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały. Pojawi się również okazja do spotkania z założycielami Wydawnictwa – Moniką Sznajderman i Andrzejem Stasiukiem, za sprawą przygotowanych przez Oboje nagrań.

Tegoroczna edycja Between.Pomiędzy jest również częścią obchodów 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Festiwal to jednak nie tylko kultura trójmiejska. Do współpracy zaproszeni zostali także przedstawiciele placówek kulturalnych z całego świata. Parterami są: Uniwersytet Stanowy Goiás w Brazylii, Narodowy Uniwersytet Sztuki „George Enescu” w Jassach w Rumunii, Uniwersytet Stanowy we Florydzie (USA), Beckett Research Group w Gdańsku oraz Ambasada Irlandii w Polsce.

Festiwal Between. Pomiędzy honorowym patronatem objął International Theatre Institute, organizacja działającą pod auspicjami UNESCO, koncentrującą swoje wysiłki na angażowaniu się w rozwój sztuk scenicznych i związanych z nimi twórców – profesjonalistów i amatorów. Głównym patronem medialnym festiwalu jest portal TheTheatreTimes, będący globalnym źródłem wiadomości o teatrze.

Festiwal finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Sopot, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Kąpieliska Morskiego Sopot.

 

 

Źródło: UM Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda