mobile
REKLAMA

3 czerwca rusza Sopot Film Festival

W najbliższą sobotę, 3 czerwca, rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie. Przez dziewięć dni będzie można zobaczyć kilkadziesiąt filmów: fabuł, dokumentów, filmów krótkometrażowych, odbędzie się koncert muzyki filmowej, filmowe spacery szlakiem planów filmowych, śniadania z klasyką kina i przede wszystkim spotkania z twórcami kina. Tradycyjnie na sopockim festiwalu zagości najlepsze ambitne kino z całego świata. Festiwal potrwa do 11 czerwca i jak co roku będzie opanuje całe miasto. Pokazy filmowe, wydarzenia specjalne i muzyczne odbędą się w tym roku w sopockim Multikinie, Teatrze Boto, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, Goyki 3 Art Inkubatorze, Klubogalerii 3 Siostry oraz spółdzielni Dwie Zmiany

Informacja prasowa
3 czerwca rusza Sopot Film Festival

Konkurs filmów fabularnych

Najważniejszymi sekcjami festiwalu są trzy międzynarodowe konkursy filmowe. Pierwszy z nich to konkurs pełnometrażowych filmów fabularnych „Nowe Wizje”, prezentujący kino artystyczne z całego świata, gdzie tematem przewodnim są nowe wizje współczesnego świata. W programie sekcji znalazły się produkcje przedpremierowe z Brazylii, Finlandii, Chrowacji, Izraela i USA, w tym m.in. Nagrodzona na festwialu Tribeca „Cherry” Sophie Galibert, pokazywana premierowo na tegorocznym Berlinale izreaelsko-nimiecko-polski „Delegation”, nagrodzony w Karlowych Varach „Wujekreż. David Kapac, Andrija Mardešić, a także najciekawsze polskie debiuty sezonu: „Chleb i Sól” Damiana Kocura, współprodukowany przez Wima Wendersa „Roving Woman” Michała Chmielewskiego oraz „Braty” Marcina Filipowicza.

Konkurs krótkich fabuł i animacji

Drugi z festiwalowych konkursów, to konkurs shortów - krótkich fabuł i animacji, najstarsza festiwalowa sekcja, do której zgłoszono w tym roku ponad 2,5 tys. krótkich produkcji z całego świata, z czego do selekcji festiwalowej trafiło 40 filmów z kilkunastu krajów, w tym takich jak: Malezja, Indonezja, Turcja, Palestyna oraz Iran.

Konkurs kina skandynawskiego

Trzeci międzynarodowy konkurs to konkurs kina skandynawskiego, który jest nowością na sopockim festiwalu. Kina skandynawskiego w tym roku w Sopocie będzie jednak znacznie więcej, ponieważ sekcją tematyczną 23. Edycji SFF jest „Nordic Noir”, w którym pojawią się skandynawskie thrillery i horrory.

Spotkania z twórcami

Na festiwalu nie zabraknie również spotkań z twórcami filmów. W tym roku po projekcjach spotkać się będzie można m.in. z Anną Jadowską, reżyserką uznanego i nagradzanego filmu „Kobieta na dachu”, Katarzyną Figurą po filmie „Chrzciny”, z Sandrą Drzymalską, odtwórczynią jednej z głównych ról w nominowanym do Oskara filmie „IO” Jerzego Skolimowskiego, Wojciechem Mecwaldowskim po filmie „Niebezpieczni dżentelmeni”, twórcami filmu „Roving Woman” wyprodukowanego m.in. przez Wima Wenderska, gdzie główną rolę zagrała pochodząca z Sopotu aktorka Lena Góra czy reżyserem i bohaterem dokumentu o legendarnym trójmiejskim artyście-performerze Leonie Dziemaszkiewiczu („Leon”).

W Jury Festiwalu natomiast zasiądą: autorka kryminałów Małgorzata Oliwia Sobczak (seria Kolory Zła), krytyk filmowy i członek Europejskiej Akademii Filmowej Łukasz Maciejewski oraz reżyser Tomasz Śliwiński, nominowany do Oskara za film „Nasza Klątwa” (razem z Magdą Hueckel).

Koncert Muzyki Filmowej

W tym roku organizatorzy zapraszają na kolejną, 8 edycję Koncertu Muzyki Filmowej, który tym razem odbędzie się w nieco mniejszej, kameralnej formule, łącząc brzmienia muzyki symfonicznej i elektronicznej z filmów z lat 80. oraz współczesnych produkcji. Koncert odbędzie się 5 czerwca na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Sopocki festiwal to jak zawsze świetna okazja do nadgonienia filmowych zaległości sezonu – filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub w ogóle nie trafiły na duży ekran. W programie, w sekcjach „Spectrum” oraz „Spectrum Doc” pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto.

Sopocki festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie oraz filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sff.pl

oraz na kanale facebook: https://www.facebook.com/sopotfilmfestival

Bilety i karnety dostępne online: http://www.sopotfilmfestival.pl/bilety/

Festiwal odbędzie się dzięki współfinansowaniu Województwa Pomorskiego oraz Miasta Sopot.

fot.mat.org.

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda