mobile

Gdańsk DocFilm Festival – już dziś!

Dziś startuje 13 edycja Gdańsk DocFilm Festival. W czasie festiwalu zostaną wyświetlone 24 dokumenty z 14 krajów świata. Impreza potrwa do niedzieli, 14 czerwca.

TAGI
Gdańsk DocFilm Festival – już dziś!

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest godność i praca. „Praca jest szczególnym dobrem i przywilejem człowieka. Powinna być podstawą godnego życia rodziny, stabilnej sytuacji społecznej. Ale często w dzisiejszym świecie praca, a także jej brak, stają się przyczyną ludzkich tragedii i społecznych konfliktów. Dyskryminacja, łamanie prawa, przedmiotowe traktowanie człowieka w pracy – coraz częściej zagrażają rozwojowi społeczeństw, a pośrednio podważają wiarę w demokrację i ład moralny” - to idea festiwalu, przedstawiona na oficjalnej stronie wydarzenia.

24 dokumenty zostały wybrane spośród ponad 250 zgłoszonych do festiwalu filmów. Uroczyste otwarcie imprezy nastąpi już dziś, o godz. 19:00 w Europejskim Centrum Solidarności przy placu Solidarności 1. Zaprezentowany zostanie film nominowany do Oskara „Virunga” reż. Orlando von Einsiedel. Obraz ukazuje niezwykłą historię grupy odważnych i oddanych strażników, którzy z poświęceniem własnego życia starają się uratować jeden z najwspanialszych parków narodowych na świecie – ostatniej ostoi goryli górskich.

Wstęp wolny, jednak należy się pospieszyć, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.

Ponadto podczas festiwalu widzowie będą mieli okazję obejrzeć dwa filmy nominowane do Oscara: "The Reaper" ("Rozpruwacz", reżyseria Gabriel Serra Arguello, Meksyk) oraz "White Earth" ("Biała ziemia", reż. Christian Jensen, USA). Spośród polskich filmów wyświetlone zostaną: "Deep Love" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, "Dom na głowie" w reż. Adama Palenty, "TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu" w reż. Bartosza Paducha, "Punkt wyjścia" w reż. Michała Szcześniaka, "Sen o Warszawie" w reż. Krzysztofa Magowskiego, "Jurek" w reż. Pawła Wysoczańskiego.

Filmy konkursowe oceniane będą przez jury w składzie: reżyserka Magdalena Piekorz - przewodnicząca, krytyk filmowy i publicysta Henryk Tronowicz oraz reżyser i scenarzysta Pasquale Misuraca (Włochy).

Zwycięzca otrzyma statuetkę „Brama wolności”, która przedstawia fragment muru z otwartymi na oścież wrotami oraz nagrodę finansową – 20 tys. zł – ufundowaną przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wręczone zostaną również wyróżnienia specjalne, a jeden z filmów będzie uhonorowany nagrodą publiczności.

Podczas festiwalu na widzów czekają także pozakonkursowe pokazy. Zostaną wyświetlone filmy o tematyce sportowej oraz odbędzie się przegląd dzieł przewodniczącej jury Magdaleny Piekorz: "Dziewczyny z Szymanowa", "Znaleźć, zobaczyć, pochować” i "Widok Krakowa". Będzie można obejrzeć także filmy dokumentalne Krzysztofa Krauze: "Spadł, umarł, utonął", "Kontrwywiad" i "Departament IV". Po projekcjach odbędzie się spotkanie z Jerzym Morawskim, scenarzystą dwóch pierwszych obrazów oraz współscenarzystą i współreżyserem ostatniego dokumentu.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda