mobile

Jak spędzić weekend #wGdyni

Nadchodzący weekend w Gdyni to moc wydarzeń dla małych i dużych. Spektakle, koncerty, wernisaż i seanse filmowe w plenerze oraz w kinie – zapowiada się prawdziwa kulturalna uczta. Miłośnicy gdyńskiej architektury znów podążą ulicami miasta. Ciekawą propozycją jest „Gdynia o 10:00ˮ, projekt spacerów łączących historię Gdyni z nieszablonową prezentacją miejskich obiektów noclegowych współpracujących w ramach Gdyńskiej Rady Turystycznej.

inf. prasowa
Jak spędzić weekend #wGdyni

Zobacz to, co najlepsze, w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski (ul. Bema 26) zaprasza na spektakle. Dla bezpieczeństwa widzów zastosowano wytyczne i restrykcje sanitarne: m.in. ograniczenie o 50% liczby miejsc na widowni, konieczności noszenia w teatrze maseczek, zachowanie dystansu, dezynfekcja, zabieranie okryć wierzchnich na widownię.


Najbliższe spektakle:
– 3, 4, 5 lipca o godz. 19.00 – Yasmina Reza „Bóg mordu”. Reżyseria: Tomasz Man.
Dwa małżeństwa, tysiąc słów, wojna charakterów i zaskakujący przebieg akcji. Znakomity tekst, który jest tylko pretekstem do brawurowej gry aktorów, dzięki którym śmiejemy się i płaczemy równocześnie.
Spektakl trwa godzinę i 10 minut.

Szczegóły www.teatrgombrowicza.art.pl.

 

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):
– 5.07 o godz. 16.00 na spektakl dla dzieci „Marysia ma Rysia” w reż. Agnieszki Płoszajskiej.
Spektakl muzyczny o tym, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym momencie. To również opowieść o wsparciu od przyjaciela.
Bilety: 30 zł.
– 5.07 o godz. 18.00 na pierwszy koncert w ramach cyklu Muzyka na Patio. Wystąpi Radunia River Jazz Band. Grana przez nich muzyka jazz oraz muzyka rozrywkowa. Charakteryzuje ją energia oraz elementy bluesa.
Wstęp wolny.

 

„Moda i urodaˮ w międzywojennej Gdyni

Pierwsze gdyńskie salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz fascynująca historia gdyńskiej przedsiębiorczości międzywojennej. Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym, wirtualnym wernisażu wystawy „Moda i Urodaˮ, który odbędzie się w piątek 3 lipca o godz. 17.00 na stronie www.muzeumgdynia.pl oraz facebooku Galerii Klif, Muzeum Miasta Gdyni i Gdyni Kulturalnej.


Unikatowe i niepublikowane wcześniej fotografie ze zbiorów Muzeum pokazują międzywojennych gdynian w pełnej krasie – to różne odcienie ówczesnej mody, to wyjątkowy szyk i styl, który inspiruje do dziś. To wreszcie niesamowite historie wiążące się z prezentowanymi zdjęciami, nierozerwalnie związane z mitem miasta z morza i marzeń.
Ekspozycja „Moda i urodaˮ posłuży za swoisty wehikuł czasu, przenoszący odwiedzających w czasy pierwszych gdyńskich salonów kosmetycznych, w miejsca, które można nazwać prototypami współczesnych centrów handlowych.
Wirtualny wernisaż wystawy odbędzie się 3 lipca o godz. 17.00 na stronie Gdyni Kulturalnej oraz facebooku i stronie Muzeum Miasta Gdyni i Klif Gdynia.
Otwarcie wystawy będzie okazją do zapoznania się z sekretami prezentowanych fotografii, które przedstawi podczas wirtualnego spaceru Dariusz Małszycki, współkurator ekspozycji wraz z Izabelą Meronk z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni.
Wystawę będzie można podziwiać przez cały letni sezon na parterze Galerii Klif. Przy okazji zakupów warto na chwilę przystanąć i obejrzeć, tych dawnych i tych bliższych, bohaterów gdyńskiej przedsiębiorczości związanych z pielęgnacją i dbaniem o urodę na archiwalnych fotografiach.

 

Wakacyjne przygody w Experymencie

W tegoroczne wakacje nad morzem warto odwiedzić Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98). Na gości czekają dwa rodzaje specjalnych, naukowo-przygodowych warsztatów oraz inne atrakcje.


Na popularnonaukowych warsztatach „Expanji” uczestnicy wejdą w rolę poszukiwaczy przygód i stawią czoła naukowym zagadkom. Dodatkowo uczestnicy wyniosą z niej także praktyczne umiejętności.
Młodsi goście wezmą udział w zabawnych i ekologicznych warsztatach „Czyste Slajmowisko”. Pod okiem edukatorów wykonają własnoręcznie bezpieczne i ekologiczne kosmetyki do mycia, które można ze sobą zabrać do domu, a także wykonać w domowym zaciszu z dostępnych materiałów.
Szczegółu na www.experyment.gdynia.pl i www.bilety.experyment.gdynia.pl.

 

Rusza festiwal Gdynia Design Days

4 lipca ruszy Gdynia Design Days – topowy nadbałtycki festiwal designu. W jego czasie odbędzie się kontynuacja globalnej dyskusji pod hasłem UWAGA. W tym roku wydarzenie online potrwa do 11 lipca.


Gdynia Design Days to coroczny festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania. Obfitujący w inspirujące wystawy, wykłady, warsztaty, prelekcje oraz dyskusje program skierowany jest zarówno do profesjonalistów, młodych przedsiębiorców, jak i entuzjastów szukających inspiracji do twórczego działania i kreatywnego spędzania czasu.
Festiwal GDD to 365 dni pracy. W tym roku w czasie imprezy przygotowano wartościowe treści i spotkania z wyjątkowymi ludźmi, a wszystko po to, aby stworzyć kreatywną platformę wymiany myśli.
Szczegóły oraz linki do wirtualnej wersji Gdynia Design Days znajdują się na stronie www.gdyniadesigndays.eu i Facebooku.

 

Z miłości do architektury

Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na letni cykl spacerów architektonicznych z certyfikowanymi przewodnikami zawsze w soboty o godz. 14.00.

Trasa "Architektura sakralna Gdyni": 4 lipca
Kolegiata NMP > plac Grunwaldzki > opowieść o projektach niezrealizowanych (m.in. Bazylice Morskiej)> Stella Maris, Dom Marynarza Szwedzkiego> Dom Modlitwy Gminy Żydowskiej (ul. Starowiejska), Kościół NSPJ (ul. Armii Krajowej)> Kościół Polsko-Katolicki, Działki Leśne (ul. Warszawska).

Atrakcje i niespodzianki w czasie spacerów, atrakcyjne plenery fotograficzne, materiały i fotografie archiwalne.
Każdy uczestnik otrzyma mapkę spaceru z informacjami o budynkach.
Minikonkurs na najlepsze fotografie w lipcu.
W lipcu start spacerów spod Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30). Wstęp wolny.
Prowadzenie: certyfikowani przewodnicy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Obowiązują wszystkie aktualne przepisy związane z ochroną przed COVID-19 (zachowanie odległości 2 m pomiędzy innymi osobami lub/i stosowanie przykrycia twarzy i nosa).

 

Do Domku Żeromskiego codziennie

Domek Żeromskiego to dawny domek rybacki z 1885 r, jedyny zachowany na Pomorzu zabytkowy obiekt, gdzie mieszkał Stefan Żeromski w 1920 r. Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza codziennie w godz. 11.00-16.00 do zwiedzania ekspozycji muzealnej na piętrze, poświęconej m.in. życiu i twórczości pisarza.


Eksponaty to najstarsze wydania książek, pism, fotografie, film dokumentalny „Narodziny Gdyni“ itp.
Wstęp wolny – wejście od ul. Zacisznej.
Na parterze, w kawiarni czynnej codziennie w godz. 10.00-20.00, prezentujemy plansze o pisarzu i wystawę fotografii archiwalnej „Orłowo i Gdynia w latach 20. XX w“. W ogródku kawiarnianym znajduje się miniskansen rybacki.

 

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Nowości filmowe idealne na wyjście do kina z dziećmi, letni filmowy romans oraz opowieść o włoskiej mafii – w nadchodzącym tygodniu nie brakuje premier w Kinie Studyjnym GCF. Warto też wziąć udział w bezpłatnych wydarzeniach w ramach projektu Lato na Patio. Przed nami między innymi seanse w kinie plenerowym i wieczór karaoke.
 
Dorosłym widzom pewnie przypomni się E.T. Może komuś na myśl mistrz Yoda. Piaskoludek to sympatyczna postać, która niewątpliwie wiele zawdzięcza tamtym filmowym bohaterom. Ten magiczny stworek ma niezwykłą moc: może spełnić jedno życzenie dziennie. „Czworo dzieci i COŚ”, brytyjski film familijny, to jedna z propozycji Kina Studyjnego GCF dla młodszych widzów i całych rodzin: pełna przygód ekranizacja powieści Jacqueline Wilson o współczesnej rodzinie i dziecięcych marzeniach, które od zawsze pozostają takie same.
 
Jeśli macie dzieci w ostatnich klasach podstawówki, warto wybrać się z nimi do kina na „Niezwykłe lato z Tess”. Strach przed samotnością (jest najmłodszy w rodzinie) popycha głównego bohatera filmu do dosyć nietypowego treningu – treningu samotności. Misterny plan Sama (harmonogram samotnie spędzonych godzin) nie powiedzie się jednak i to z kilku powodów. Przede wszystkim spotka Tess, dosyć tajemniczą i jednocześnie porywającą rówieśniczkę. Po drugie, poznając Tess, zacznie inaczej spoglądać na swoją rodzinę.
 
Film idealny na lato –  „Coś się kończy, coś zaczyna” – to kolejna premiera tego tygodnia w Kinie Studyjnym GCF. W tej romansowej historii zagrali: Shailene Woodley, gwiazda serialu „Wielkie kłamstewka”, oraz Jamie Dornan („Pięćdziesiąt twarzy Greya”) i Sebastian Stan („Kapitan Ameryka”). Wszystko zaczyna się bardzo życiowo: Daphne rzuca pracę, rozstaje z chłopakiem, decyduje na przeprowadzję i chce odpocząć od związków. Kiedy jednak poznaje Jacka i Franka, i zaczyna spotykać się z nimi jednocześnie, jej plan rozpływa się w powietrzu…
 
Po serii pokazów przedpremierowych do regularnego codziennego repertuaru wchodzi „Zdrajca”. Film nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, gdzie startował w konkursie; oparty na faktach, w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. A to za sprawą charyzmatycznego bohatera, który jest zarazem ścigającym i ściganym; wstrząsającego obrazu korupcji i przemocy trawiących Sycylię, wnikliwego portretu mafijnej ośmiornicy, której macki sięgały daleko poza wyspę. Zrealizowany z epickim rozmachem, „Zdrajca” Marca Bellocchio już od pierwszej sceny chwyta za gardło, wciągając w mroczny świat zbrodni, ucieczek, kłamstw i sądowych potyczek. 
 
W repertuarze są też między innymi filmy: „Eastern”, „Żegnaj, mój synu”, „Przesłuchanie”, „Siła ognia”, „Powitanie słońca”. Kino Studyjne GCF działa przez siedem dni w tygodniu, oferując kilkanaście różnych filmów dziennie – w trzech kameralnych, klimatyzowanych i bezpiecznych salach kinowych. Pełny repertuar i sprzedaż biletów dostępne są na stronie www.gcf.org.pl.


 
Rozkręcamy LATO NA PATIO
 
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza też na bezpłatne warsztaty artystyczne, zajęcia ruchowe,  a także codzienne seanse w Kinie Plenerowym. Wszystko to w przyjaznych warunkach na charakterystycznym czerwonym patio obok budynku GCF, gdzie trwa akcja „Lato na Patio”.
 
Od soboty, 4 lipca, startują spotkania karaoke. Start zawsze około godziny 20.00, tuż po sobotnim wieczornym seansie w Kinie Plenerowym.
Kino Plenerowe
 
Klasyka filmowa i pełnometrażowe hity kinowe, filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz ulubione polskie animacje dla dzieci – tak w największym skrócie wygląda program Kina Plenerowego w Gdyńskim Centrum Filmowym, dostępnego bezpłatnie dla mieszkańców Trójmiasta i turystów.
 
Codziennie o godzinie 15.00 można zobaczyć „Filmy z Gdyni”, czyli filmy dyplomowe i etiudy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W piątki warto wpaść na czerwone patio z dziećmi. W te dni zawsze o godzinie 10.00 wyświetlane są filmy animowane  w ramach cyklu „Bajka na Patio”, między innymi „Rodzina Treflików”, „Przytul mnie”, „Żubr Pompik”. „Mami Fatale”, „Basia” oraz klasyka, na przykład „Bolek i Lolek”.
 
W soboty o godzinie 18.00 można nadrobić kinowe zaległości i obejrzeć za darmo filmowe hity, które jeszcze niedawno gościły na dużym ekranie, między innymi: „Powrót Bena” (4 lipca), „Na zawsze razem” (11 lipca), „Tajemnice Joan” (18 lipca).

Sala Warszawa
Piątek, 3 lipca
Słoń Benjamin – 10.00
Najświętsze serce – 12.00
Niezwykłe lato z Tess – 14.00
Powitanie słońca – 16.00
Coś się kończy, coś zaczyna – 18.00  
Zdrajca – 20.30
Sobota, 4 lipca
Słoń Benjamin – 12.00
Niezwykłe lato z Tess – 14.00
Powitanie słońca – 16.00
Coś się kończy, coś zaczyna – 18:00  
Zdrajca – 20.30
Niedziela, 5 lipca
Sztuka w Centrum. W poszukiwaniu Chopina – 12.00
Niezwykłe lato z Tess – 14.15
Powitanie słońca – 16.10
Coś się kończy, coś zaczyna – 18.00
Zdrajca – 20.30
 
Sala Morskie Oko
Piątek, 3 lipca
Słoń Benjamin – 10.00
Najświętsze serce – 12.00
Niezwykłe lato z Tess – 14.00
Powitanie słońca – 16.00
Coś się kończy, coś zaczyna – 18.00  
Zdrajca – 20.30
Sobota, 4 lipca
Słoń Benjamin – 12.00
Niezwykłe lato z Tess – 14.00
Powitanie słońca – 16.00
Coś się kończy, coś zaczyna – 18:00  
Zdrajca – 20.30
Niedziela, 5 lipca
Sztuka w Centrum. W poszukiwaniu Chopina – 12.00
Niezwykłe lato z Tess – 14.15
Powitanie słońca – 16.10
Coś się kończy, coś zaczyna – 18.00
Zdrajca – 20.30
 
Sala Goplana
Piątek, 3 lipca
Czworo dzieci i Coś – 10.50, 15.30
Coś się kończy, coś zaczyna – 13.10   
Przesłuchanie – 18.10
Najświętsze serce – 20.00
Sobota, 4 lipca
Czworo dzieci i Coś – 10.00, 16.40
Słoń Benjamin – 12.20
Coś się kończy, coś zaczyna – 14.20   
Przesłuchanie – 19.00
Zaginiona dziewczyna – 21.00
Niedziela, 5 lipca
Czworo dzieci i Coś – 9.50,16.40
Sztuka w Centrum. W poszukiwaniu Chopina – 12.00
Coś się kończy, coś zaczyna – 14.20   
Przesłuchanie – 19.00
Zaginiona dziewczyna – 21.00

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda