mobile

Metropolia zadba o osoby z niepełnosprawnościami

Specjalne opracowanie wskaże samorządom z Pomorza niezbędne minimum działań, które mają ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami. To m.in. dostępne dla wszystkich informacje związane z usługami publicznymi, regularne ankiety, szkolenia pracowników czy kampanie społeczne. Metropolitalnemu zespołowi zajmującemu się opracowaniem standardu minimum przewodniczy wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała.

inf. prasowa
Metropolia zadba o osoby z niepełnosprawnościami

Metropolia ma być otwarta i dostępna dla wszystkich – ta myśl stała się podstawą dla powołania przy Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot specjalnego zespołu roboczego pracującego od 2019 roku nad „Metropolitalną Strategią na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i Otoczenia". Teraz światło dzienne ujrzał efekt wspólnej pracy około 80-osobowej ekipy złożonej z ekspertów, aktywistów, działaczy społecznych i osób z niepełnosprawnościami. To „Standard Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami", czyli pierwszy krok do stworzenia pełnej strategii.
 
To zbiór uniwersalnych i praktycznych rozwiązań, które mają ułatwić codzienne funkcjonowanie wszystkim osobom z niepełnosprawnościami. Propozycje przeanalizowano tak, aby ich wdrożenie było możliwe na terenie całej metropolii, a przyszłościowo – także w innych polskich samorządach.
 
Pracę zespołu koordynuje Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Przewodniczą jej wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała wspólnie z Beatą Rutkiewicz – zastępcą prezydenta Wejherowa.
 

- To wiele spotkań i dyskusji, trudne zderzenie różnych poglądów i punktów widzenia, które w efekcie doprowadziły do powstania dokumentu, który jest wspólnym głosem. Od początku wszystkim nam zależało, aby każda mieszkanka i każdy mieszkaniec metropolii miał równy dostęp do informacji i wsparcia, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, metody komunikacji i miejsca, w którym żyje – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki i przewodnicząca Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych OMGGS.

 
Metropolitalny „Standard Minimum" opiera się na 3 filarach: perspektywie czasowej, różnorodności i uniwersalności oraz konwencyjnym myśleniu, a na ich podstawie sformułowano 5 zasad. Wokół nich opracowano plan 30 działań, które będzie docelowo wdrażać każdy samorząd z OMGGS.
 
Jednym z pierwszych kroków będzie prowadzenie przez samorządy ankiet, które zbadają potrzeby osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. W najbliższym harmonogramie znalazły się też takie działania, jak zorganizowanie Metropolitalnego Forum Rad Społecznych, opracowanie zasad savoir-vivre w relacjach z osobami z niepełnosprawnościami, kampania społeczna czy wdrożenie zasad komunikacji dostępnej w samorządach. Pracownicy miejskich i gminnych jednostek budżetowych w dalszej perspektywie mają też przejść cykl szkoleń przybliżających im dobre praktyki dostępności. Akcja sięgnie też placówek edukacyjnych, w których odbędą się programy włączające oraz medyków, którzy w przyszłości mają skorzystać z dedykowanych im szkoleń.
 
Zmiany, z których bezpośrednio skorzystają sami zainteresowani to m.in. baza danych o gabinetach lekarskich i stomatologicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, rozwinięty system asystentury osobistej, bezpłatne punkty pomocy prawnej przystosowane pod kątem dostępności, dostępne imprezy miejskie, Metropolitalny Katalog Dostępnego Wypoczynku z informacjami o dostępnej ofercie turystycznej czy stały monitoring metropolitalnych inwestycji pod kątem dostępności.
 
W tworzenie „Standardu Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami" obok instytucji i podmiotów z terenu całej metropolii byli zaangażowani też przedstawiciele m.in. Biura Pełnomocnika Prezydenta Gdyni ds. Osób z Niepełnosprawnością, gdyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Centrum Integracja, Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Gdyni.

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda