mobile

Nasze konta są bezpieczne - w Sopocie odbył się Europejski Kongres Finansowy

Zakończył się Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Przedstawiciele sektora bankowego poruszali na nim szereg istotnych tematów dotyczących naszych pieniędzy

Marek Nowak
TAGI
Nasze konta są bezpieczne - w Sopocie odbył się Europejski Kongres Finansowy

Jednym z najczęściej poruszanych tematów na EKF były kredyty frankowe. Szeroko obecne było w tym konktekscie hałsło: "ugoda lepsza niż proces". Nic dziwnego - oczekiwane 15. czerwca orzeczenie Trybunału Sprawiedliwosci Unii Europejskiej rozstrzygnie w końcu tę kwestię, a banki musza być w związku z tym przygotowane na różne scenariusze. 

W czasach bankowości internetowej i mobilnej na liście priorytetów sektora bankowego wysoko plasuje się też cyberbezpieczeństwo. Dzienne straty z tego tytułu szacowane są na 25 mld dolarów amerykańskich. Klientów zainteresowanych zdalną bankowością przybywa jednak bardzo szybko.

Liczba użytkowników internetowego konta oszczędnościowego osiągnęła liczbę siedmiu i pół miliona ponieważ przekonaliśmy ludzi, że jest to wygodne, użyteczne i bezpieczne – mówił Artur Kurtweil, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego, odpowiedzialny za obszar technologii. – Aplikacja jest doszczelniona, posiada dodatkowe zabezpieczenia, a największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest obecnie sam klient, którzy może ulec znanym manipulacjom socjotechnicznym. Szczególnie ważna jest wiec warstwa edukacyjna i dodarcie z przekazem by nie podawać danych po prostu dlatego, że ktoś o nie prosi.

Sekrtor musi być też gotowy na nowe zagrożenia. Odnotowano już na świecie pierwsze oszustwa polegające na tym, że głos klienta został podrobiony przez sztuczną inteligencję.

Każdy nowy kanał jest testowany przez przestępców – stwierdziła Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, prezeska zarządu Digital Fingerprints oraz dyrektorka zarządzająca obszarem IT Grupy BIK. – Ataki mają na celu głównie kradzież tożsamości, a nasze najnowsze działania zabezpieczające koncentrują się między innymi na biometrii behawioralnej, czyli na badaniu w jaki unikalny sposób klient obsługuje komputer: jak szybko naciska litery na klawiaturze, w jaki sposób porusza kursorem za pomocą myszy, czy charakteryzują go jakieś inne zachowania. Dzięki AI i technologii machine learning pozwoli to na wykrycie nietypowych zachowań i uruchomienie dodatkowego uwierzytelnienia.

Wiele firm, które aktualnie inwestują w nowe technologie spodziewa się przełomu i związanego z nim znacznego zwiększenia produktywności, za którym inni będą musieli dopiero nadążyć. Coraz więcej z rozwiązań AI będzie też skierowanych na mniejsze społeczności, czyli na uczenie się nawyków klientów konkretnej firmy, banku, instytucji.

AI z pewnością przejmie wiele nieprzyjemnych czynności, jakie wielu z nas wykonuje w pracy – uważa Joanna Erdman, prezeska zarządu fundacji Polska Bezgotówkowa. – Będzie nimi na przykład przygotowywanie raportów, zwłaszcza tych potrzebnych ad hoc, gdy w firmie wydarzyło się coś nietypowego.

Stoimy w ciekawym miejscu i przed nami rewolucja wielu branż, w tym oczywiście finansowej – podkreślił Łukasz Buczko z Google Cloud.

Kongres odbywał sie w dniach 5-7 czerwca, a prelekcje i debaty odbywały się na pięciu salach równocześnie. 

Źródło: isportal.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda