mobile

niePrzewodniki miejskie i spacery dźwiękowe

W jaki sposób można włączyć audiosferę do badania - i rozumienia - przestrzeni miejskiej? Jak zwiedzać miasta z interaktywną mapą dźwiękową? O sztuce spacerowania i dźwiękowych niePrzewodnikach miejskich opowiedzą, 24 września o godz. 18.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, twórcy Instytutu Pejzażu Dźwiękowego – Marcin Dymiter i Marcin Barski oraz Geert Vermeire -  belgijski artysta, performer, poeta i niezależny kurator, współtwórca aplikacji noTours i wielu psychogeograficznych spacerów dźwiękowych w różnych miastach Europy. Wstęp wolny!

TAGI
niePrzewodniki miejskie i spacery dźwiękowe

niePrzewodniki miejskie to interaktywne mapy dźwiękowe. Chodząc po trasie zwiedzania odbiorca słucha opowieści stworzonej przez nagrane dźwięki. W trakcie spaceru można podążać szlakiem dźwiękowej narracji lub w dowolnym momencie zmienić kierunek marszu, a tym samym wsłuchać się w zupełnie inną „opowieść”.

- Wiele obszarów wiedzy, w tym historia, geografia i antropologia, szczegółowo zajmujących się badaniem związków między miejscem, pamięcią i tożsamością, często pomija dźwięk jako nośnik znaczeń. O tym, w jaki sposób można włączyć audiosferę do badania - i rozumienia - przestrzeni miejskiej, o sztuce spacerowania, promenadologii (skoncentrowanym i świadomym postrzeganiu naszego otoczenia) i schizofonii (oddzielaniu słyszanego dźwięku od jego źródła) opowie nasz gość specjalny, Geert Vermeire. Wykład Geerta odbędzie się w języku angielskim– mówi Marcin Dymiter.

Nagrania w niePrzewodnikach mogą prowadzić narracje historyczne, społecznie istotne, ale też bardziej prywatne lub abstrakcyjne. niePrzewodniki to narzędzie do poznawania miasta w nowy, zaskakujący i bardzo angażujący sposób. Dotychczas powstały niePrzewodniki miejskie w Elblągu, Krakowie i Dąbrowie Górniczej. Kolejne niePrzewodniki są w trakcie realizacji.

Geert Vermiere przyjeżdża do Gdańska z inicjatywy Instytutu Pejzażu Dźwiękowego, który jest oddolnym działaniem ludzi zainteresowanych field recordingiem, sound artem i szeroko pojętą tematyką przestrzeni dźwięku. Od pewnego czasu ten temat pojawia się w dyskusjach, artykułach, na festiwalach, w edukacji czy galeriach sztuki.
- Instytut Pejzażu Dźwiękowego zajmuje się dźwiękiem, sferą słuchania i ekologią akustyczną. Interesuje nas humanistyczna refleksja nad zagadnieniem przestrzeni dźwiękowej. IPD jet efektem wielu lat pracy i propagowania field recordingu poprzez warsztaty, spacery dźwiękowe, wykłady, publikacje. Oswajamy się z myślą, że dźwięk może stać się medium dla artystycznej wypowiedzi – wcale nie muzycznej. Ten proces trwa, jednak ciągle brak miejsca, w którym można czytać, myśleć, pogłębiać wiedzę z tego zakresu – opowiada o działalności IPD Marcin Dymiter.

 

Program spotkania z Instytutem Pejzażu Dźwiękowego

1. Wprowadzenie: Czym jest Instytut Pejzażu Dźwiękowego? (Marcin Barski | Marcin Dymiter)
2. Wykład o sztuce spaceru oraz aplikacji noTours (Geert Vermeeire) – wykład w języku angielskim
3. Soundscape set (Marcin Dymiter)

4. Nieprzewodniki w przestrzeni miejskiej w praktyce (Marcin Barski |
Marcin Dymiter | Geert Vermeire)

 

Data: 24.09.2015,godz, 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda