mobile

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego stanie w Brzeźnie

W Gdańsku stanie pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Uchwałę jednogłośnie poparli radni podczas XXIX sesji Rady Miasta. Pomnik pianisty, kompozytora i wybitnego polityka związanego z historią niepodległości będzie ulokowany w nadmorskim parku, w pobliżu rewitalizowanego Domu Zdrojowego w Brzeżnie.  

inf. prasowa
Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego stanie w Brzeźnie

Wykonanie pomnika sfinansuje Instytut Pamięci Narodowej. Zagospodarowanie otoczenia pomnika zostaną pokryte z budzetu Gminy Miasta Gdańsk. Uhonorowanie Ignacego Jana Paderewskiego ma na celu przypomnienie jego roli jako jednego z ojców polskiej niepodległości. Decyzja o miejscu wniesienia pomnika nie była łatwa.

- Wybór lokalizacji poprzedziła analiza wielu potencjalnych miejsc, które byłby godne upamiętnienia obecności Ignacego Paderewskiego w Gdańsku. Rozważaliśmy zarówno Ołowiankę i znajdującą się tam Filharmonię Bałtycką, jak i wiele innych miejsc m.in. w obrębie pasa nadmorskiego. Ze względu bliskie na terminy, w których IPM planuje zrealizować swój projekt, zdecydowaliśmy się na lokalizację, która aktualnie jest remontowana i odnawiana. Wybór padł na otoczenie aktualnie rewitalizowanego Domu Zdrojowego w Brzeźnie. – mówł Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji podczas sesji.

Lokalizacja pomnika w została wybrana ze względu na bliskość miejsca, gdzie Paderewski zszedł na ląd przybywając do Gdańska 25 grudnia 1918 roku. Teren ten wraz z sąsiadującym zabytkowym budynkiem przy ul. Zdrojowej 2, który jest rewitalizowany ramach inwestycji realizowanej przez Hevelianum.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) był światowej sławy pianistą, wielkim patriotą, mężem stanu i filantropem. W czasie I wojny światowej prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną w Europie i Stanach Zjednoczonych na rzecz Polski i Polaków. Zabiegom Paderewskiego przypisuje się wyodrębnienie w słynnym orędziu prezydenta Wilsona z 8 stycznia 1918 osobnego punktu o konieczności utworzenia niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza. 25 grudnia 1918 Paderewski przybył do Gdańska na pokładzie brytyjskiego krążownika, spotkał się z miejscowymi Polakami, a następnie, mimo sprzeciwu władz niemieckich, udał się do Poznania, gdzie jego entuzjastyczne powitanie przez mieszkańców stało się impulsem do wybuchu zakończonego sukcesem Powstania Wielkopolskiego.

W styczniu 1919 r. został premierem i ministrem spraw zagranicznych RP. Wraz z Romanem Dmowskim reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu i był sygnatariuszem traktatu wersalskiego.

Z inicjatywą wzniesienia pomnika Ignacego Paderewskiego wystąpił Instytut Pamięci Narodowej. Zgodnie z podjęta uchwałą, Prezydent Miasta Gdańska wraz z Instytutem Pamięci Narodowej ogłoszą konkurs na projekt pomnika.

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda