mobile

Premiera w Kinie Letnim na molo

1 lipca rusza wakacyjny festiwal filmowy – BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. W stolicy Tatr w piątek, 25 czerwca, uroczyście podpisano umowę pomiędzy miastami partnerskimi Sopot i Zakopane, a organizatorem najdłuższego wakacyjnego festiwalu filmowego w Polsce Kino Letnie Sopot-Zakopane, firmą Outdoor Cinema.

Informacja prasowa
Premiera w Kinie Letnim na molo

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, wspólnie z Pawłem Adamskim, prezesem Outdoor Cinema i dyrektorem festiwalu przedłużyli umowę partnerską o współpracy na kolejne 2 lata.

– Bardzo mnie cieszy kolejna edycja Kina Letniego, które od lat organizowane jest w dwóch najpopularniejszych miastach turystycznych, a jednocześnie partnerskich, Sopocie i Zakopanem – mówi Jacek Karnowskiprezydent Sopotu. – W tych dwóch miastach, od 1 lipca do 31 sierpnia mieszkańcy i turyści będą mogli wybrać się do wyjątkowego kina z widokiem na morze lub góry. Jest to kino ambitne, pokazujące i poruszające aktualne problemy, między innymi równości i ekologii. Mam więc nadzieję, że wieczorne seanse będą nie tylko sposobem na spędzenie czasu, ale również okazją do przemyśleń, dyskusji a nawet podjęcia działań w tych ważnych dla nas dzisiaj kwestiach – dodaje prezydent Sopotu. 

XIV edycja festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane rozpocznie się 1 lipca. Festiwal jest wyrazem pasji i zachwytu nad kinem, które zmienia świat i czyni nas lepszymi. To właśnie na tym zadaniu koncentruje się tegoroczna edycja festiwalu, który z powodzeniem dołącza do grona światowych imprez filmowych realizowanych pod hasłem #WeLoveCinema. 

Kino z widokiem

Festiwalowe kina, zlokalizowane w ulubionych wakacyjnych destynacjach – nad morzem, w górach i wśród mazurskich jezior – będą otwarte i bezpłatnie dostępne przez cały lipiec i sierpień. W Sopocie, który w tym roku obchodzi 120. urodziny oraz 60-lecie sopockich festiwali, widzowie będą mogli codziennie oglądać filmowe hity na najdłuższym w Europie drewnianym molo, a w Zakopanem u podnóża Tatr z widokiem na Giewont. Dodatkowo, we wszystkie wakacyjne wtorki i środy festiwal zacumuje w Giżycku, gdzie projekcje filmowe zaplanowano w Ekomarinie, nad przepięknym jeziorem Niegocin.

W każdej lokalizacji obowiązują zasady bezpieczeństwa: dezynfekcja rąk i odpowiedni dystans na widowni (szczegóły na stronie Kino Letnie). 

Razem naprawiamy świat

– Bardzo się cieszę, że festiwal, który przez ostatnie 13 lat stał się jednym z najważniejszych kulturalnych wydarzeń lata, nabiera nowego, międzynarodowego wymiaru. Nie bez przyczyny naszym tegorocznym partnerem tytularnym jest Bank BNP Paribas, z którym chcemy wspólnie realizować 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Kino Letnie zrodziło się z miłości do filmu i wiary w jego moc. Wiele pozycji z repertuaru tegorocznej edycji porusza tak ważne dla nas wszystkich tematy jak zmiany klimatyczne, problem ubóstwa czy nierówności. Wierzymy, że wychodząc od małych kroków w naszym codziennym życiu możemy razem realizować globalny plan naprawy świata, w czym kino zawsze odgrywało bardzo ważną rolę - mówi Paweł Adamskiprezes Outdoor Cinema, dyrektor Festiwalu. 

Zrównoważony repertuar na każdy dzień

Festiwal rozpocznie się 1 lipca (czwartek) mocnym akcentem - multimedialnym widowiskiem Luca Bessona i Yanna Arthusa-Bertranda „Home - S.O.S. Ziemia!”. Film pokazuje piękno planety z lotu ptaka, podkreślając jak wielkie znaczenie dla roślin, zwierząt i ludzi ma zachowanie równowagi między wszystkimi formami życia. Analizując niszczące działania człowieka na przestrzeni stuleci, twórcy filmu pozostawiają nas jednak z nadzieją na lepsze jutro, pokazując inicjatywy i projekty, które mają zapobiec negatywnym zmianom. 

Repertuar festiwalu został tradycyjnie podzielony na dni tematyczne, z których trzy - wtorki, czwartki i niedziele odbywają się pod patronatem Banku BNP Paribas i poruszają tematykę Celów Zrównoważonego Rozwoju. 

Poniedziałki: Siła Muzyki

W sekcji, której patronuje Radio Zet, znalazły się filmy o tematyce muzycznej, w tym wyjątkowy dokument „Skandal. Ewenement Molesty” o początkach polskiej sceny hip-hopowej, rozśpiewany „La La Land”, biograficzna „Whitney” i głośne „Narodziny gwiazdy” z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem. 

Wtorki: Otwarci na świat

Na ekranie pojawią się filmy, zwracające uwagę na 10. Cel Zrównoważonego Rozwoju: Mniej nierówności, w tym najnowszy film złotego dziecka światowego kina Xaviera Dolana „Mathias i Maxime”, w którym jeden aktorski pocałunek wstrząsa starą znajomością, a także obsypany nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych, pełen drobnych gestów współczucia i miłości „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki. 

Środy: Oscary

Oscarowe środy stały się tradycją festiwalu. W niepowtarzalnych plenerowych okolicznościach przyrody widzowie zobaczą m.in. film „Parasite”, który wywrócił do góry nogami światową kinematografię oraz słynnego „Jokera” Todda Phillipsa z oscarową rolą Joaquina Phoenixa, a także nominowaną do najważniejszej nagrody filmowej „Zimną Wojnę” Pawła Pawlikowskiego ze wspaniałymi rolami Joanny Kulig, Tomasza Kota, Agaty Kuleszy i Borysa Szyca. 

Czwartki: Świat Cię potrzebuje

Tego dnia będą pokazywane najciekawsze produkcje nawiązujące do 13. Celu Zrównoważonego Rozwoju: Działania w dziedzinie klimatu. Cykl rozpoczyna wspomniany wcześniej „Home – S.O.S. Ziemia!”, a dopełnia brutalnie szczera „Kraina miodu” pokazująca bezmyślną eksploatację natury przez człowieka oraz „Lorax” - propozycja dla całej rodziny, zbudowana wokół marzenia znalezienia prawdziwego drzewa w świecie, w którym wszystkie lasy zostały wycięte. 

Piątki ze Storytel: kino w związku z literaturą

Na ekranie pojawią się najgłośniejsze adaptacje filmowe, wśród nich: „Tajemniczy ogród” Marca Mundena z Colinem Firthem, „Dziewczyna z pociągu” Tate Taylor i dwa filmy Guya Ritchiego o najsłynniejszym detektywie świata „Sherlocku Holmesie”. 

Soboty: Komedie, komedie

W soboty na festiwalu królują komedie, a wśród nich sensacja ostatniego sezonu „Palm Springs”, zwariowana, brawurowa komedia w reżyserii Guya Ritchiego „Dżentelmeni”, klasyczny kryminał w humorystycznym wydaniu czyli „Na noże” Riana Johnsona oraz propozycja dla całej rodziny „Sekretne życie zwierzaków domowych”. 

Niedziele: Kobieta z kamerą

Zamykamy filmowy tydzień produkcjami pokazującymi wyraziste kobiety po obu stronach kamery. W repertuarze sąsiadują ze sobą: artystyczne arcydzieło „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy, „Proxima” Alice Winocour z Evą Green w roli wyjątkowej astronautki oraz superbohaterka „Wonder Woman” ze zjawiskową Gal Gadot w reżyserii Patty Jenkins. Tego dnia wyświetlamy filmy o wzmacnianiu pozycji kobiet i dziewczyn, reżyserowane przez kobiety, o kobietach i z kobietami w rolach głównych. W ten sposób festiwal realizuje 5. Cel Zrównoważonego Rozwoju: Równość płci. 

Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów na stronie Kino Letnie  

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na molo w Sopocie.

Fot. Jurek Bartkowski/UMS

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda