mobile

Sopocka Straż Miejska podsumowała 2023 rok

Sopoccy strażnicy miejscy mają za sobą kolejny rok intensywnej służby. Statystyki podsumowujące 2023 rok pokazują ogrom ich pracy. Nie tylko pilnują porządku i czystości w mieście, stoją na straży przepisów drogowych, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, ale również edukują, pomagają seniorom, osobom bezdomnym i zwierzętom.

mat.pras.
Sopocka Straż Miejska podsumowała 2023 rok

Dyżurni sopockiej Straży Miejskiej w 2023 roku przyjęli 3752 zgłoszenia. Operatorzy monitoringu ujawnili 1010 zdarzeń wymagających interwencji, a strażnicy na terenie miasta wylegitymowali 4689 osób.

- Warto pamiętać, że w sytuacjach nadzwyczajnych to właśnie dyżurny Straży Miejskiej koordynuje działania w mieście, mające na celu pomoc poszkodowanym - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu. - Tak było podczas pamiętnego pożaru kamienicy przy ul. Andersa 30, kiedy to dyżurny organizował miejsca noclegowe dla mieszkańców, których dobytek spłonął. Zaopiekował się też osobami, które w czasie akcji gaśniczej chciały się ogrzać w budynku naszego urzędu, oferując im ciepłą kawę i herbatę. To strażnicy reagują na wezwania do seniorów pilnie potrzebujących pomocy, a zimą niosą pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Zawsze możemy na nich liczyć, za co bardzo im dziękuję. 

Ład i porządek w mieście

Duża część interwencji podejmowanych przez strażników miejskich w minionym roku wiązała się z nieprawidłowym parkowaniem samochodów oraz niewłaściwym użytkowaniem hulajnóg. 

Strażnicy miejscy w 2023 roku nałożyli 3125 mandatów karnych na łączną kwotę 606 387 zł. Najwięcej mandatów posypało się za wykroczenia drogowe (2578 mandatów na kwotę 522 707 zł). Największy problem z nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami jest w sezonie turystycznym.

– Latem bardzo trudno znaleźć wolne miejsca parkingowe w centrum Sopotu, dlatego od kilku lat namawiamy kierowców do parkowania na bezpłatnym EKO Parkingu przy Ergo Arenie. W minione wakacje skorzystało z niego ponad 16 tys. osób - przypomina Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Kierowcy, którzy łamią przepisy i parkują w niedozwolonych miejscach muszą się liczyć z konsekwencjami. 

W ubiegłym roku w Sopocie założono 2097 blokad na koła źle zaparkowanych aut. Wydano 310 dyspozycji odholowania pojazdów, z czego 187 dotyczyło hulajnóg elektrycznych. Hulajnogi, porzucone w niedozwolonych miejscach, zagrażają bezpieczeństwu pieszych i kierowców. 

- Nasi strażnicy miejscy, jako jedni z pierwszych w Polsce podjęli działania związane z systematycznym odholowywaniem tych pojazdów - dodaje Marcin Skwierawski. - W planach na ten rok jest też szeroka akcja edukacyjna dla młodzieży, która najczęściej korzysta z hulajnóg. 

Działania edukacyjne i profilaktyczne

Ważną częścią pracy strażników miejskich są działania edukacyjne. W ubiegłym roku w zajęciach profilaktycznych, mających na celu wzrost świadomości zagrożeń i zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży, uczestniczyło 5830 osób. Strażnicy przygotowują też uczniów do egzaminów na kartę rowerową. 

Pomoc potrzebującym

Strażnicy miejscy współpracują z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Zimą minimum 2 razy w tygodniu organizują wspólne patrole, podczas których odwiedzają miejsca w których przebywają bezdomni. Latem ta współpraca dotyczy osób żebrzących. 

Sopoccy strażnicy miejscy od ponad 2 lat aktywnie uczestniczą też w programie SZOSA (Standard Zdalnej Opieki Seniora Aktywnego), udzielając wsparcia potrzebującym i wzywając pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Pomagają też zwierzętom. W ubiegłym roku strażnicy 89 razy odwozili do schroniska Sopotkowo zagubione psy czy koty, a także organizowali transport znalezionych zwierząt chorych do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Gdyni. 

Działania w ramach Smart City i ekopatrolu

Warto przypomnieć, że w 2023 roku Straż Miejska przy współpracy z ZDiZ, wprowadziła w Sopocie możliwość wykupienia Karty Opłaty Zryczałtowanej na parkowanie w strefie, bez konieczności wychodzenia z domu. To kolejny element Smart City wprowadzony w mieście. W ten sposób wydano 1396 kart.

Straż Miejska angażuje się też w działania, które sprawiają, że Sopot jest miastem wolnym od smogu. Specjalnie przeszkoleni strażnicy w ramach ekopatrolu reagują na zgłoszenia dotyczące palenia w piecach odpadami, takimi jak plastik, meble czy framugi. W obecnym roku będą też sprawdzali, czy przestrzegane są zapisy uchwały antysmogowe.

 

Fot. UMS

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda