mobile

Te przyprawy odmienią Twoje potrawy

Znamy je wszyscy, jednak rzadko z nich korzystamy. Zapominamy, ignorujemy podczas przygotowywania posiłków nie wiedząc, co tracimy. Zobaczcie najpopularniejsze przyprawy, które powinny zagościć w każdej kuchni. Zyskamy o wiele lepszy smak i to w cenie nieprzekraczającej często 2 złote za saszetkę ze startą (gotową do użycia) przyprawą.

Jacek Górszczyk
TAGI
Te przyprawy odmienią Twoje potrawy

Kardamon często był stawiany na Bliskim Wschodzie gościom, zanim przygotowano właściwy posiłek. Ten znakomicie nadaje się do kawy czy herbaty. Obecnie dodaje się go do zupy grochowej, fasolowej oraz ziemniaczanej. Wszystko, by podkreślić jej smak. Pamiętajmy także, że kardamon pomaga w przeziębieniu, odchudzaniu, a także na utrzymanie świeżego oddechu.
Już szczypta kminku potrafi nadać naszym potrawom cierpko-korzenny smak. Zwłaszcza, jeśli są one bardzo tłuste. Owoce kminku zwyczajnego znakomicie aromatyzują chleb oraz inne ciasta. Zaledwie dwie łyżeczki starczą, by upiec pyszne, wytrawne ciasto oliwkowe z kminkiem.


Gałka muszkatołowa ma swoje początki na Wyspach Korzennych (Indonezja).  Znana jest też jako pestka muszkatołowca. Idealnie nadaje się do sosów (beszamel) dodając im subtelny aromat. Jest także obowiązkowym składnikiem korzennego napoju o nazwie Posset (sfermentowanego napoju z oliwy, wina, sera i zboża). Gałkę najlepiej dodawać pod koniec gotowania, by wysoka temperatura nie spowodowała zaniku jej zapachu.


Kurkuma często mylona jest z inną przyprawą o nazwie imbir. Wszystko przez jej charakterystyczny żółty kolor, który nadaje właśnie taką barwę wszystkim daniom. Jeśli nie wierzycie to przygotujcie rosół i dodajcie zaledwie szczyptę kurkumy. Przyprawa ma właściwości silnie przeciwzapalne i pomaga przy infekcjach wirusowych.


Imbir ma wszechstronne zastosowanie w kuchniach całego świata. Na Wschodzie często występuje w potrawach wytrawnych, na Zachodzie w różnego rodzaju deserach. Oczywiście nie zabraknie go także w amerykańskiej lemoniadzie imbirowej, która daje energię. Warto wiedzieć, że przyprawa dodana do ryb pozwala zminimalizować ich intensywny zapach. Imbir działa też rozgrzewająco, dlatego polecany jest podczas przeziębienia.

źródło fotografii: Shutterstock

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda