mobile

Tradycyjna zamiana dech

Jak co roku letni sezon turystyczny w Sopocie rozpocznie się symboliczną wymianą dech z miastem partnerskim Zakopane. W tym roku wydarzeniu towarzyszą Spotkania z Filmem Górskim.  W piątek, 13 maja o godzinie 11.00 przed fontanną na Skwerze Kuracyjnym na sopockim molo Burmistrz Zakopanego  Leszek Dorula i Prezydent Sopotu Jacek Karnowski wymienią deskę snowboradową na kitesurfingową.

TAGI
Tradycyjna zamiana dech

Otwarciu sezonu będzie towarzyszył krótki koncert piosenek z lat 20-tych i 30-tych nawiązujący w swoim charakterze do atmosfery beztroskiej zabawy, miłości i życia przedwojennych gwiazd estrady (reżyseria i choreografia Piotr Kosewski). Na wszystkich gości będą także czekały zakopiańskie oscypki i sopockie ogórki kiszone w solance.

To już po raz trzynasty miasta partnerskie – Sopot i Zakopane wspólnie inaugurują sezon. Sezon letni rozpoczyna się w Sopocie, a zimowy – w Zakopanem. Miasta współpracują głownie na polu wymiany młodzieży oraz współpracy kultiranej i promocyjnej. Podczas wizyty gości z Zakopanego prowadzone będą rozmowy m.in. o wystawach wzajemnych artystów w Państwowej Galerii Sztuki oraz w Galerii Miejskiej w Zakopanem.

W tym roku wydarzeniu towarzyszą Spotkania z Filmem Górskim. Przez dwa dni, 13 i 14 maja w Sopotece będą ciekawe pokazy i spotkania – z himalaistą Januszem Gołębiem oraz dr Pawłem Skawińskim, wieloletnim dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na wszystko wstęp wolny.   

SPOTKANIA Z FILMEM GÓRSKIM W SOPOCIE

13 – 14. 05. 2016, SOPOTEKA

Tatry nad Bałtykiem? Dlaczego nie? Otwarcie Sezonu Letniego w Sopocie to znakomita okazja do eksplorowania gór świata, od Tatr po Himalaje, bez konieczności opuszczania nadmorskiego kurortu. Sopot gości Spotkania z Filmem Górskim - jeden z największych festiwali filmów górskich w Polsce, który od 11 lat odbywa się w Zakopanem na początku września. 13 i 14 maja zapraszamy do Sopoteki na Spotkania z Filmem Górskim. Gwoździem programu będzie spotkanie z himalaistą Januszem Gołębiem. Z sopocką publicznością spotka się również dr Paweł Skawiński - znawca przyrody Tatr, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie zapraszają partnerskie miasta Zakopane i Sopot oraz Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie są jednocześnie zaproszeniem na 12. edycję Spotkań, która odbędzie się w dniach 31.08 – 04. 09. w Zakopanem. 
Szczegóły na: www.spotkania.zakopane.pl

Program

Piątek, 13.05.

14.00 – 16.20 Filmy górskie

   „Life and Climbs - Chris Bonington”, reż. Vinicio Stefanello, Włochy 2014, 22 min.

   „Verso Dove”, reż. Luca Bich, Włochy 2013, 51 min.

   „No Ski No Fun”, reż. Darek Załuski, Polska 2015, 32 min.

   „Miejsce”, reż. Julia Popławska, Polska 2015, 15 min.

16.30 „Tatry. Przyroda i turystyka” - spotkanie z drem Pawłem Skawińskim

Sobota, 14.05.

10.00 – 13.20 Filmy górskie

     „No Ski No fun” reż. Dariusz Załuski, Polska 2015, 32 min.

     „Miejsce” reż. Julia Popławska, Polska 2015, 15 min.

    „Jurek”,  reż. Paweł Wysoczański, Polska 2014, 73 min.

    „Sunakali”,  reż. Bhojraj Bhat, Nepal 2014, 51 min.

13. 30  „Get vertical wall” - spotkanie z himalaistą Januszem Gołębiem.  90 min.

Wstęp wolny

Dr Paweł Skawiński

Naukowiec, przyrodnik, znawca i pasjonat Tatr. Jeden z największych autorytetów w dziedzinie wiedzy o przyrodzie tych gór. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego w latach 2001 – 2014. – Tatry fascynują mnie jako całość, ale szczególnie interesuję się przyrodą oraz relacjami człowieka z górami i przyrodą. Chciałbym uczyć takiego bycia w górach, by nie dać się zabić, i nie zabijać przyrody – mówi.

Janusz Gołąb

Jeden z najwybitniejszych himalaistów. Pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gasherbrum I (9 marca 2012 r., z Adamem Bieleckim). Zdobywca K2. Wspina się w ścianach całego świata. W planach ma udział w zimowej wprawie, która wyruszyć ma na K2 – ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Podczas spotkania w Sopocie opowie o drodze, która zawiodła go w najtrudniejsze ściany i najwyższe szczyty świata.

„Jurek”

Reż. Paweł Wysoczański; Polska 2014, 73 min.
Film o wybitnym polskim himalaiście Jerzym Kukuczce. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80, tzw. „złotej dekady polskiego himalaizmu”. Grand Prix 11. Spotkań z Filmem Górskim 2015.

„Life and Climbs – Chris Bonington”

Reż. Vinicio Stefanello, Włochy 2014, 22 min.

Chris Bonington - jeden z największych alpinistów drugiej połowy XX wieku - wspomina historie i przygody swojego życia, kiedy to odkrywał górski świat i wspinał się w górach całej Ziemi.

„Miejsce”

Reż. Julia Popławska, Polska 2015, 15 min.

W najwyżej położonym miejscu pracy w Polsce trwa nieprzerwanie nocna obserwacja otaczającego świata. Pracownicy zawieszeni w „Miejscu” poza czasem i przestrzenią trwają niewzruszenie na stanowisku pracy mimo przeciwności i zaskakujących sytuacji. Tak, odgadliście – jesteśmy w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu.

„No ski no fun”

Reż. Dariusz Załuski, Polska 2015, 32 min.

Pełna pasji, humoru i wrażliwości opowieść o marzeniach realizowanych dzięki niezwykłemu zacięciu i zdrowemu dystansowi do siebie i życia. Od najmłodszych lat Andrzej ganiał po górach w rodzinnej Łętowni, gdzie wychowywał się z dziesięciorgiem rodzeństwa. Pierwsze stare narty dostał jeszcze w przedszkolu od dziadka, kolejną parę udało mu się kupić samemu – deski skrócił piłą ręczną, a do za dużych butów zakładał kilkanaście par skarpet. Aż wreszcie, dzięki starszemu bratu na poważnie zajął się skialpinizmem i zaczął trenować… Teraz zjeżdża na nartach z najwyższych szczytów świata.

„Sunakali”

Reż. Bhojraj Bhat, Nepal 2014, 51 min. 
Historia żeńskiej drużyny piłkarskiej z małej górskiej miejscowości Mugu. Główną bohaterką jest Sunakali. Dla dziewczynki piłka nożna to wielka pasja, której oddaje się mimo wielu trudności. Ich przyszłość zmieniła się, kiedy dostały szansę reprezentowania szkoły w regionalnym turnieju piłki nożnej. Dzięki piłce nożnej, dziewczynkom udało się zmienić sposób postrzegania kobiet w ich społeczeństwie. Inaczej proces ten trwałby wiele lat.

„Verso Dove”

Reż. Luca Bich, Włochy 2013, 51 min.
Kurt Diemberger, wspinacz i twórca filmów o wyniosłych szczytach i odległych lądach zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni. Słynny himalaista i filmowiec, w chwili pracy nad filmem ma 82 lata i żyje bardziej chwilą obecną niż przeszłością, stale odkrywając ziemię po której stąpa, odwiedzając miejsca bliskie jemu sercu: Austrię, włoskie Dolomity. Jakby stale je badał okiem kamery i obserwował.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda