mobile

Uchwalono plany zagospodarowania- idą duże zmiany

Radni Miasta Gdańska uchwalili na marcowej sesji dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, od jednego odstąpiono, a kolejnych piętnaście będzie procedowanych.

TAGI
Uchwalono plany zagospodarowania- idą duże zmiany

Pierwszy uchwalony plan dotyczy dzielnicy Suchanino rejon ulic Sobieskiego i Wagnera. Celemsporządzenia planu jest umożliwienie realizacji Pogotowia Opiekuńczego przy ul. Sobieskiego.

Kolejnym uchwalonym planem jest Letnica rejon ulicy Wielopole, którego celem jest aktualizacja zapisów obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego Młyniska-Letnica w dostosowaniu do realizowanej inwestycji Trasy Sucharskiego w rejonie skrzyżowania z ulicą Marynarki Polskiej.

Odstąpiono z kolei od sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Przymorza Wielkiego rejon ulicy Obrońców Wybrzeża. W trakcie prac nad koncepcją zagospodarowania obszaru objętego tym planem, zmianie uległa struktura własnościowa na tym terenie. Jedna nieruchomość stała się własnością podmiotu gospodarczego, który zamierzał realizować swoje plany inwestycyjne w oparciu o obowiązujący miejscowy plan, przewidujący na tym terenie funkcję mieszkaniową, na co otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę. Nie było więc potrzeby dalszego procedowania planu.

 

Będą toalety przy plaży

Z kolei przystąpienie do planów: Brzeźno - wejścia na plażę nr 50, 49, 48, 47 i 46 przy ul. Brzeźnieńskiej; Jelitkowo – wejścia na plażę nr 75, 76, 77 i 78 na przedłużeniu ulicy Jantarowej; Jelitkowo – wejścia na plażę nr 63 i 64 na przedłużeniu ulicy Piastowskiej; Jelitkowo – wejście na plażę nr 60  w rejonie ulicy Jantarowej i  Brzeźno - rejon wejścia na molo przy ul. Jantarowej ma wspólny cel: umożliwienie realizacji obiektów zaplecza plażowego, mieszczących przede wszystkim toalety ogólnodostępne przystosowane także dla potrzeb osób niepełnosprawnych, natryski czy przebieralnie. Dodatkowo celem planu dotyczącego rejonu wejścia na molo przy ulicy Jantarowej jest umożliwienie realizacji nowej zabudowy w miejsce istniejących pawilonów. Nowy, stały obiekt zlokalizowany po wschodniej stronie wejścia na molo mieścić miałby m.in. całoroczne Centrum Ratownictwa Wodnego.

Inicjatywę przystąpienia do zmian obowiązujących planów pozytywnie zaopiniowała Komisja Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska na posiedzeniu 29 marca. Uchwały przegłosowano wspólnie głosami radnych Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

 

Jakie plany będzie procedowało Biuro?

Radni zdecydowali o przystąpieniu do sporządzania piętnastu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w tym zmianie granic procedowanego już planu dotyczącego Wyspy Sobieszewskiej.

 

Wyspa Sobieszewska – centrum Świbna

Celem planu jest wzmocnienie walorów turystycznych Wyspy Sobieszewskiej w rejonie Świbna i poprawa jakości życia mieszkańców  oraz turystów wypoczywających na tym terenie. Zmiana dotyczy powiększenia granic planu o tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej po południowej stronie ulicy Boguckiego, które dają szansę kształtowania przestrzeni publicznych służących zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Jednocześnie zrezygnowano z obejmowania granicami planu terenów leśnych położonych pomiędzy nieczynnym kolektorem sanitarnym a zabudową mieszkaniowo-usługową (pozostawiając w granicach przystąpienia jedynie dojścia do plaży). Wyłączenie z opracowania dyskusyjnych terenów leśnych, dla których w roku 2009 podjęto nieudaną próbę lokalizacji cmentarza pozwoli na efektywne prowadzenie procedury planistycznej. Ewentualne sporządzenie planu dla spornego terenu w kontekście lokalizacji cmentarza możliwe będzie po wypracowaniu konsensusu przez lokalną społeczność.

 

Zakoniczyn - rejon Potoku Oruńskiego i ulicy tzw. Nowej Bulońskiej Południowej

Celem planu jest umożliwienie realizacji celu publicznego – szkoły podstawowej z gimnazjum oraz 10-oddziałowego przedszkola w rejonie tzw. Nowej Bulońskiej, jak również powiększenie terenów przeznaczonych pod zieleń urządzoną.

 

Dolne Miasto rejon Akademii Muzycznej

Celem planu jest umożliwienie rozbudowy kampusu Akademii Muzycznej oraz modernizacji i rozbudowy budynku dawnych koszar (z adaptacją na funkcję hotelową) poprzez: zmianę przeznaczenia (z funkcji nauki na szeroko rozumiane usługi oraz zniesienie strefy specjalnej w związku z likwidacją terenów zamkniętych, wojskowych), zmianę parametrów zabudowy oraz zmniejszenie wskaźnika minimalnej ilości miejsc parkingowych.

 

Grodzisko – Centrum Hewelianum

Głównym celem sporządzenia planu jest umożliwienie dalszego rozwoju Centrum Hewelianum poprzez dopuszczenie rekonstrukcji nieistniejących obiektów historycznych i wprowadzenie do nich funkcji usługowych - związanych z realizacją programu centrum. Ponadto plan umożliwi realizację kolejki linowej na Górę Gradową wraz z towarzyszącą infrastrukturą. W efekcie przyczyni się to do podniesienia atrakcyjności tego unikalnego obszaru o ponadlokalnej randze. Dodatkowo plan zweryfikuje parametry zabudowy i zasady zagospodarowania dla terenu dworca autobusowego, aby umożliwić wprowadzenie nowych obiektów usługowych (z utrzymaniem funkcji dworca pasażerskiego) kształtujących zachodnią pierzeję ulicy 3 Maja, zachowując jednocześnie widok na fortyfikacje na Górze Gradowej oraz widok z Góry Gradowej na Główne i Stare Miasto.

 

Główne Miasto rejon ulicy Grząskiej w mieście Gdańsku

Celem sporządzenia planu jest zmiana wymogów parkingowych dla nowych inwestycji, podyktowanych wyrokiem WSA z dnia 4 czerwca 2014 roku, który stwierdził nieważność obowiązującego mpzp Śródmieścia - rejon Głównego Miasta w tym zakresie.

 

Strzyża – ul. Wita Stwosza 77

Teren wskazany do objęcia planem znajduje się w granicach obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Strzyża II – Oliwa w mieście Gdańsku o numerze ewidencyjnym 0216, który dopuszcza tylko usługi ze wskazaniem na funkcje: handel artykułami ogrodniczymi, rekreacja, gastronomia, miejsce pokazu zwierząt. Z uwagi na likwidację Centrum Ogrodniczego „Okaz” a także realizację przystanku PKM – Strzyża zasadne jest zwiększenie możliwości inwestycyjnych poprzez dopuszczenie funkcji mieszkaniowej na tym terenie, co stanowi odzwierciedlenie polityki miasta w zakresie dogęszczania i intensyfikowania zabudowy w centralnych, dobrze skomunikowanych dzielnicach miasta (tzw. rozwój miasta do wewnątrz),

 

Oliwa Górna w rejonie ulicy Polanki 124 A

Celem przystąpienia do planu jest umożliwienie realizacji zabudowy mieszkaniowej na działce prywatnej oraz nieznaczne powiększenie parametrów zabudowy w porównaniu do parametrów dopuszczonych planem obowiązującym - proponowana zmiana została wstępnie pozytywnie zaopiniowana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (opinia nr ZN.5150.294.2014 z dnia 10.11.2014 r.).

 

Zaspa Młyniec rejon ulicy Hynka i alei Jana Pawła II

Plan jest sporządzany na wniosek Towarzystwa Szkolnego „Leśna Góra”, które zamierza przenieść istniejącą siedzibę szkoły przy ul. Słowackiego 83. Celem planu jest weryfikacja i korekta parametrów urbanistycznych oraz rozszerzenie dopuszczalnego zakresu funkcji usługowych o usługi związane z oświatą.

 

Zaspa Rozstaje rejon ulic Żwirki i Wigury oraz Burzyńskiego

Teren w większości nie posiada planu miejscowego. Jedynie na południowo-zachodnim fragmencie obowiązuje mpzp dzielnicy Zaspa – Rejon al. Rzeczypospolitej. Celem przystąpienia do planu jest określenie warunków realizacji na tym terenie funkcji mieszkaniowej bądź mieszkaniowo – usługowej jako kontynuacji zabudowy osiedla Rozstaje.

 

Jelitkowo rejon ulic Kaplicznej i Bałtyckiej w mieście Gdańsku

Celem przystąpienia do sporządzania planu jest ożywienie i wykorzystanie potencjału obszaru, jak również przekształcenia terenu w kierunku rozwoju usług turystyki, kultury, sztuki i gastronomii. „Studium sanacji Jelitkowa w rejonie ulicy Bałtyckiej” (opracowane przez BRG w 2012 r.) wskazało możliwości i kierunki zmian zagospodarowania terenu i ustaleń planu dot. tego terenu. W oparciu o to opracowanie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków przychylił się do złagodzenia restrykcyjnych ustaleń dotyczących ochrony konserwatorskiej (m.in. zwiększenie wysokości zabudowy z 8 na 12 metrów) i możliwości wprowadzania nowej zabudowy.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda