mobile

W hołdzie Podkowińskiemu

W Mokrej Wsi, w gminie Tłuszcz, powstała kolejna realizacja Gdańskiej Szkoły Muralu pt. „W hołdzie Podkowińskiemu” inspirowana obrazem „Chłopiec w stawie – Mokra Wieś”. Namalowana na ścianie Zespołu Szkół w Mokrej Wsi upamiętnia jej patrona i prekursora polskiego impresjonizmu. Autorką projektu jest Aleksandra Lach, a w plenerze brali udział również Karolina Pielak, Katarzyna Jurga, Michał Ujczak i Karol Madyjewicz oraz prowadzący Gdańską Szkołę Muralu prof. Jacek Zdybel i Rafał Roskowiński. 

TAGI
W hołdzie Podkowińskiemu

Wernisaż zgromadził lokalną społeczność wsi i okolicznego Tłuszcza. Wśród gości byli m.in. burmistrz gminy Tłuszcz Paweł Bednarczyk, przedstawiciele Rady Miasta i placówek oświatowych, sołtysi, uczniowie z rodzicami i pracownicy Zespołu Szkół w Mokrej Wsi, mieszkańcy Tłuszcza i Mokrej Wsi.

Działaniom adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu towarzyszyły warsztaty plastyczne dla uczniów prowadzone przez nauczycieli Zespołu Szkół. Dzieciom został też udostępniony kawałek ściany i uczestnicy warsztatów mają swój wkład w powstanie muralu.

Pomysłodawcą muralu w Mokrej Wsi był Jarosław Stryjek i Dariusz Szymanowski – prezes Fundacji im. Majora Raginisa oraz Stowarzyszenia Wizna 1939. Gdańska Szkoła Muralu jeździ na plenery do Wizny od kilku lat, zrealizowali tam już pięć prac. Opiekę artystyczną nad powstawaniem muralu sprawowali prof. Jacek Zdybel i Rafał Roskowiński.

We wrześniu uczestnicy i uczestniczki Gdańskiej Szkoły Muralu pojadą do Kiszyniowa w Mołdawii, gdzie powstanie już czwarty mural GSM.

---

Gdańska Szkoła Muralu

Celem działania Gdańskiej Szkoły Muralu jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji, jaką jest sztuka społeczno-polityczna. GSM dąży również do stylistycznego ujednolicenia lokalnego street art’u, przez warsztaty integrujące malarskie środowisko. Roczne warsztaty artystyczne są zwieńczane plenerem malarskim w Wiźnie oraz realizacjami na terenie gdańskiego osiedla Zaspa. Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu malowali również murale w Bukareszcie i Kiszyniowie oraz asystowali przy tworzeniu murali podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. W roku 2014 zrealizowali również dwie prace na Dolnym Mieście - dla LPP – właściciela marek m.in. CROPP i Reserved.

Gdańską Szkołę Muralu prowadzą prof. Jacek Zdybel, pełniący funkcję szefa Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu w gdańskiej ASP oraz Rafał Roskowiński, prekursor muralu artystycznego w Polsce. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda