mobile

Wydarzenia w Bibliotece Sopockiej

We wrześniu też wiele będzie się działo w Bibliotece Sopockiej. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy i odbiór wejściówek.

inf. prasowa
Wydarzenia w Bibliotece Sopockiej

4 września, godz. 17.00, Sopoteka – spotkanie autorskie z Piotrem Szmidtem (Ten Typ Mes), prowadzenie: Wojciech Szot. Wydarzenie finansowane ze środków MKiDN w ramach projektu „Sieć w domu”. Spotkanie będzie transmitowane online na żywo.

O książce „Dwa psy przeżyły”: Główny bohater powieści Walter E., producent muzyczny, samotnik i pieniacz postanawia popełnić samobójstwo. Zanim ostatecznie wymiksuje się spośród żywych chce jednak wyrównać rachunki, nadać swoim fanaberiom znaczenie, rozliczyć teraźniejszość, którą zafascynowani prze- i przyszłością rówieśnicy zdają się lekceważyć. Jad, ironia, seks, używki i muzyka nakręcają bohatera, który lubi stawiać się w roli sędziego. Czy jednak plan Waltera okaże się równie przemyślany, jak jego tyrady o szalonych czasach, w których przyszło mu (nie) żyć? Piotr Szmidt, czyli Ten Typ Mes brawurowo wjeżdża w krainę prozy bez jakichkolwiek hamulców.

23 września, godz. 16.30 – spacer śladami bohaterów walk o Polskę „Szlakiem Inki, Zagończyka i Łupaszki”; zbiórka pod pomnikiem prof. Bartoszewskiego. W Sopotece będzie można odebrać mapę trasy spaceru. Wydarzenie finansowane ze środków MKiDN w ramach projektu „Ramię w ramię z Bohaterem”.

Na kilka miesięcy 1946 r. Sopot stał się miejscem działalności oddziałów patroli dywersyjnych V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, pod dowództwem majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Były tu punkty przerzutowe, tajne miejsca kontaktowe, drukarnia ulotek i fałszywych dokumentów. W kurorcie rezydował dowódca patroli porucznik Feliks Selmanowicz „Zagończyk”. W gmachu sopockiego sądu odbył się proces sanitariuszki „Inki”, podczas którego została skazana na karę śmierci. Dziś obok siedziby sądu znajduje się park jej imienia i upamiętniający ją pomnik.

25 września, godz. 17.00, Sopoteka – monodram „Słodka” w wykonaniu Marty Pohrebny na podstawie powieści Marii Matios „Słodka Darusia”. Wydarzenie finansowane ze środków MKiDN w ramach projektu „Biblioteka Jednego Aktora”.

Huculska wieś. W niej mieszka Darusia, niemowa. Skrywa ona w sobie tajemnicę, którą bohaterka odkrywa stopniowo przed nami... „Słodka Darusia” Marii Matios jest jedną z najważniejszych ukraińskich powieści. Jest książką, która zdobyła szczyty rankingów popularności i ogromne uznanie krytyki. Pozycja ta została wprowadzona do programu szkolnego jako lektura obowiązkowa. Przeniesiono ją również na sceny dwóch ukraińskich teatrów.

 

Na wydarzenia obowiązują zapisy – osobiście lub telefonicznie w każdej filii biblioteki. Po zapisaniu się należy odebrać darmową wejściówkę, która będzie dostępna najpóźniej 20 minut przed terminem wydarzenia. Wydarzenia odbywają się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

 

 

 

Źródło: UM Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda