mobile

Wielkie sprzątenie Gdańska - Południe rozpoczęte

Sadzenie bratków przez Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza przykuło największą uwagę mieszkańców dzielnicy Chełm podczas rozpoczętej dziś akcji "Wielkie Sprzątanie Gdańska - Południe". Na szczęście udało się też zmobilizować ich do sprzątania wspólnie z pracownikami jednostek miejskich odpowiedzialnych za czystość, gospodarkę odpadami i zieleń.

TAGI
Wielkie sprzątenie Gdańska - Południe rozpoczęte

Akcja zorganizowana w konwencji "sprzątania świata" przewidziana jest na 16 oraz 23 kwietnia i obejmie łącznie cztery dzielnice: Jasień, Kokoszki, Ujeścisko-Łostowice oraz Chełm.

- W tym roku po raz pierwszy podejmiemy próbę zainicjowania współpracy mieszkańców, Rad Dzielnic i służb miejskich na tak znaczną skalę. Będzie to nie tylko praca w szczytnym celu, ale też edukacja, bo przy okazji chcielibyśmy informować gdańszczan o tym, w jaki sposób, z pomocą podległych miastu instytucji, mogą odpowiedzialnie pozbywać się przeróżnych odpadów – wyjaśnia Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej.

Choć w czterech punktach akcji (Jar Wilanowski na Chełmie, okolice Szkoły Podstawowej nr 86 na Ujeścisku, przy ul. Ptasiej i przy skrzyżowaniu ulic Stoczniowców i Dokerów) nie wszystko rozpoczęło sie punktualnie, akcję nalezy uznać za udaną. Jej nowa formuła polegała na tym, że pracownicy jednostek miejskich sprzatali i sadzili kwiaty wspólnie z mieszkańcami, koordynatorzy wydawali worki, rękawice i mapki z zaznaczonymi obszarami objętymi akcją, a jednocześnie działy specjalne ekipy usuwające dzikie wysypiska. Bezpośredni kontakt z miejskimi służbami miał także umożliwić mieszkańcom bezpośrednią rozmowę, a prze to poznanie wszystkich rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, z których można korzystać na terenie Gdańska.

- Mieszkamy w pobliżu, często chodzimy tu na spacery więc zaangażowanie w akcje było dla nas naturalne - mówi Władek, który na akcję przyprowadził dwójkę dzieci.

Oprócz oczywistego pożytku publicznego i ekologicznego podkreślanego przez Prezydenta, wydarzeniom towarzyszyły pikniki sąsiedzkie oraz działania edukacyjne. Uczestnicy dowiedzieli się o planowanych zmianach w zakresie wprowadzenia obowiązkowej segregacji szkła od lipca tego roku.

Na Gdańszczan, którzy włączyli się do akcji czekały "ekologiczne" upominki i piknikowy poczęstunek.

W "piknikowych" lokalizacjach „Wielkiego Sprzątania Gdańska-Południa” pojawiły się również punkty Informacyjne Zakładu Utylizacyjnego, w których można było porozmawiać o działalności spółki, jej planach, o usługach świadczonych dla mieszkańców, a także o przygotowaniach do budowy spalarni odpadów komunalnych.

- Szczególnie zależy nam by pokazywać mieszkańcom jak wiele ich problemów z odpadami jesteśmy w stanie rozwiązać szybko i bezpłatnie. - podkreślał Cyprian Maciewski, rzecznik prasowy ZUT. - Zależy nam by wiedzieli co zrobić z odpadami takimi jak opony, czy zużyty sprzęt elektroniczny

"Wielkie Sprzątanie" to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miejskiego, Zakładu Utylizacyjnego, Rad Dzielnic oraz wszystkich jednostek miejskich odpowiedzialnych za szeroko pojmowane "Czyste Miasto Gdańsk". Do tej, swego rodzaju "koalicji" przystąpiły również szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, lokalni aktywiści.

- Warto przyjść całymi rodzinami, by propagować wśród naszych dzieci jak najlepsze wzorce. Chyba każdego normalnego człowieka bulwersuje widok, przykładowo, opon wyrzuconych w parku. Potrzebna jest praca u podstaw. Pokolenie naszych dzieci musi już postępować z odpadami ze znacznie większą świadomością – mówi Marian Menczykowski, przewodniczący zarządu Dzielnicy Chełm.

MN

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda